EUAŞ Seyitömer Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü S-49 panosu kömür ocağının bilgisayar yazılımı ile planlanması
Planning of EUAS Seyitömer Lignites Company S-49 panel with a use of computer program
  1. Tez No: 410626
  2. Yazar: MEHMET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇELİK TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Madencilik büyük yatırımlar gerektiren ve büyük riskler taşıyan bir operasyondur. Böyle bir işe girişilmeden önce işletmeyi karlı kılacak olan işletme sınırlarının ve işletilebilir cevher miktarının belirlenmesi gerekir. Bu yaptığım çalışmanın amacı; çoğu maden şirketleri tarafından da kullanılan gelecekte de çok geçerli olacak olan Surpac programının Seyitömer Linyitleri İşletmesi'ne bağlı S-49 Panosuna uygulanmasıdır. Bu çalışma sondaj verilerinin değerlendirilmesi, linyit damarlarının üç boyutlu dizaynını, rezerv hesaplarını, her linyit damarı için kontur çizgilerinin oluşturulması ve üç boyutlu basamak dizaynının yapılmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Mining is requires large investments and is an operation that carries big risks. Before considering such an operation one must know the form of the ultimate surfaces and the amount to mine for having a beneficial operation. The aim of this study is most of the mining companies will be available in the future, which is also used by surpac program application of Seyitömer Lignite Business S-49 Board to connected. This study includes evaluation of drilling data, 3-D (three dimension) design of seam, the reserve estimation, creating the contour of seam, the beach design with three dimensions.