Measuring the variation in urban accessibility levels at the neighbourhood level in Izmir, Turkey using GIS
İzmir'de kentsel ulaşılabilirlik düzeylerindeki farklılaşmanın mahalle ölçeğinde CBS ile ölçülmesi
  1. Tez No: 410625
  2. Yazar: EDWARD BOAMPONG
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL MERT ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kentsel alanların sosyal alanlara ya da parçalara ayrıştırılmalarına yönelik olarak uzun süredir çalışmalar yapılmaktadır. Söz konusu çalışmalar son yıllarda sosya-ekonomik verinin kullanımına dayanan karşılaştırmalı araştırmalara yoğunlaşmıştır. Bu çalışma, kentsel alanda sosyo-ekonomik parametreler ile mahalle düzeyinde mekânsal örgütlenme arasındaki ilişkiyi kurmaya yönelik olarak kurgulanmıştır. Çalışmanın amacı İzmir örneğinde farklı sosyo-ekonomik karakterdeki mahallelerin mekânsal erişilebilirlik düzeyleri arasında fark olup olmadığının test edilmesidir. Bu amaçla İzmir'de bulunan 340 mahalle hiyerarşik küme analizi yöntemi ile 11 homojen gruba ayrılmıştır. Bu 11 homojen grup içerisinden basit rastlantısal örnekleme ile birer mahalle seçilerek 11 mahalle ile örneklem kümesi oluşturulmuştur. Seçilen mahalleler: Yıldır, Onur, Çamlıkoyu, Uğur, Altınordu, Atatuük (Narlıdere), Namazgahh, Bahçelerarası, Dokuz Eylül, Ataturk (Çiğli) ve Yenigün şeklindedir. Mahalle ölçeğinde erişilebilirliği ölçülmesi için beş farklı erişilebilirlik endeks değeri kullanılmıştır: erişim (reach), yer çekimi (gravity), aradalılık (betweenness), yakınlık (closeness) ve düzlük (straightness). Endeks değerleri her mahalle için bina ölçeğinde, mahalle merkezinden ulaşım ağı üzerinden 600 metre mesafedeki yapıların tümü için MIT City Form Research Group tarafından geliştirilmiş olan program kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplanan endeks değerlerinin her ölçüt için mahalleler arasında farklılaşıp farklılaşmadığı tek yönlü varyans analizi ile (ANOVA) sınanmıştır. Elde edilen sonuçlar, farlı sosyo-ekonomik yapıdaki mahallelerin mekansal yapısının da farklı olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar α eşittir 0.05 düzeyinde istatistiksel açıdan anlamlıdır. Çalışmanın sonuçları, sosyo-ekonomik faktörler ve mekansal yapının bir arada incelenmesinin sadece sosyo-ekonomik faktörleri dikkate alan karşılaştırmalı çalışmalar için iyi bir alternatif olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Urban areas have been studied for decades to cluster sectors or parts of the urban structure into distinguishable social areas. These studies have focused on the use of socio-economic data for conclusions in urban studies especially in comparative urban research. This study seeks to bridge the gap between the socio-economic characteristics and the spatial organization components of urban residential neighborhoods. The main aim of the study is to explore whether differences exist in the accessibility within residential neighborhoods in İzmir with prior emphasis on the socio-economic dynamism of the city's residential neighborhoods. Hierarchical cluster analysis is used to group the 340 neighborhoods in İzmir, Turkey, into eleven distinguishable and homogenous groups in terms of social and economic indicators. A simple random sampling is conducted to select a neighborhood from each of the eleven groups. The randomly selected eleven neighborhoods are Yildiz, Onur, Camlikoyu, Ugur, Altinordu, Ataturk (Narlidere), Namazgah, Bahcelerarasi, Dokuz Eylul, Ataturk (Cigli), and Yenigun. Centrality based accessibility indexes were used to measure the levels of accessibility in selected representative neighborhoods in İzmir, Turkey. Reach centrality, gravity centrality, betweenness centrality, closeness centrality and straightness centrality indexes were determined for each building in the residential neighborhoods. The indices were calculated for each building in each neighborhood based on a 600-meter radius on the street network using network centrality tools developed by MIT's City Form Research Group. Hypotheses were formulated to measure the variations in neighborhoods accessibility using the centrality indices identified for the study. A One-way analysis of variance (ANOVA) was used to ascertain the differences or otherwise of the selected neighborhoods. The results of ANOVA for the indexes showed that all the neighborhoods have variations in terms of accessibility measured from the street networks and location of buildings for the neighborhoods. The results are statistically significant at alpha equal to 0.05. It is observed that the accessibility levels at the neighborhoods level varies with the social and economic characteristics. The findings provide grounds for concluding that, a combination of the socio-economic factors and the spatial organization provide a good alternative for the comparative studies of the structure of urban neighborhoods.