Salavatlı (Aydın) jeotermal alanının hidrojeokimyasal ve jeotermal enerji potansiyelinin değerlendirilmesi
Hydrogeochemical and geothermal energy potential studies of the Salavatli (Aydin) geothermal field
  1. Tez No: 410627
  2. Yazar: MURAT BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Salavatlı jeotermal alanının hidrojeokimyasal ve jeotermal enerji potansiyelinin özelliklerini ortaya koymaktır. Salavatlı jeotermal alanı Aydın'a 22 km. mesafededir. Büyük Menderes grabeninin orta kesimlerinde bulunur. Masif içerisinde bulunan mermerler, ana hazne kayayı oluştururlar. Mermerler altında ve üstünde yer alan mikaşistler düşük porozite ve permeabiliteye sahiptirler. Şistler bu özellikleri ile örtü kaya konumundadırlar. Yapılan hidrojeolojik, hidrojeokimyasal ve izotopik çalışmalar bir bütün olarak değerlendirildiğinde jeotermal alandaki suların; Durov diyagramına göre numuneler sodyum–bikarbonat köşelerine yakın ve kimyasal açıdan benzer olduğu görülmüştür. Schoeller diyagramında ise, kimyasal yapılarının birbirine benzer şekildedir. Çalışma alanındaki sıcak ve mineralli sular Na+-HCO3-; soğuk su numunesi ise, Mg+-Ca+-Na+-SO4=-HCO3- sular tipine girmektedir. Çeşitli jeotermometre uygulanabilirlikleri incelenerek, sistemin hazne kaya sıcaklığı silis jeotermometresine göre 187˚C–210˚C, Na-Ca-K jeotermometresine göre 105˚C–242˚C olarak tahmin edilmiştir. Giggenbach Üçgen diyagramı ile jeotermometrelerin kullanılabilir oldukları belirlenmiş ve bu diyagramlarla 220˚C–230˚C arasında jeotermometre değerlerine ulaşılmıştır.“Entalpi-Silis”karışım modelinde ise 185˚C–219˚C aralığında rezervuar kayaç sıcaklığı hesaplanmıştır. Kabuklaşma analizlerinde kuyuların çoğunda kalsedon ve kuvars kabuklaşma ihtimali görülmektedir. Bu yüzden inhibitör kullanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is exhibiting features of hydrogeochemial and geothermal energy potential studies of Salavatlı geothermal field. Aydin Salavatli geothermal area is 22 km. Located in the central part of the Büyük Menderes Graben. Massive marble found in the main reservoir rock form. Marble is located above and below the low porosity and permeability have mica. Schists with these properties are in a position caprock. The hydrogeological, hydrochemical and isotopic studies in the field of geothermal waters when considered as a whole; Durov sample according to the diagram sodium–bicarbonate near the corners and were found to be chemically similar. Schoeller diagram, the chemical structure is similar to each other. Hot mineral waters in the study area and Na+-HCO3-; cold water sample, the Mg+-Ca+- Na+-SO4=-HCO3- type water entersExamining the applicability of various geothermometers, the system temperature reservoir rock by silica geothermometer 187˚C-210˚C, Na-Ca-K geothermometer was estimated by the 105˚C-242˚C. Giggenbach triangle diagram and determined that the use of geothermometers with this diagram of 220˚C-230˚C geothermometry values were reached.“Enthalpy-silica”In mixture model 185˚C-219˚C reservoir rocks in the range of temperature is calculated. In most wells skinning analysis chalcedony and quartz incrustation potential is observed. Therefore inhibitors should be used.