Determination of ambient air quality by using a Gaussian dispersion model in Canakkale, Turkey
Bir Gaussian dağilim modeli yardımıyla Çanakkale'de dış ortam hava kalitesi seviyelerinin belirlenmesi
- Tez No: 410634
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ELBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'nin kuzeydoğusunda yer alan Çanakkale ili için antropojenik kaynaklardan kaynaklanan temel kirleticiler için 170 km'ye 125 km'lik bir alanı kapsayan bir emisyon envanteri ve model çalışması gerçekleştirilmiştir. Çanakkale ili Marmara bölgesinde yer almaktadır ve ilde hava kalitesinin daha iyi olabilmesi için Marmara Temiz Hava Merkezi'ne bağlanmıştır. Bölgedeki emisyon kaynakları endüstriyel, karayolları taşıt ve denizyolları gemi trafiği ve evsel ısınma şeklinde sınıflandırılmıştır. Emisyon hesaplamaları ve model çalışmaları 4 adet temel kirletici olan partikül madde, kükürt dioksit, azot oksitler ve karbon monoksit için ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Bölgede yer alan büyük sanayi tesislerinin aktivite bilgileri, taşıtlar için yakıt tüketimi ve geçiş sayılarına dair bilgiler ve evsel ısınma için doğalgaz ve kömür tüketim istatistikleri temin edilmiş ve bu bilgiler kaynak türlerine göre literatürde yer alan ilgili emisyon faktörleri ile değerlendirilerek 2013 yılına ait emisyonlar hesaplanmıştır. Hesaplanan emisyon değerleri bir Gaussian dağılım modeli olan AERMOD ile değerlendirilerek bölgedeki hava kalitesi seviyeleri belirlenmiştir. Son olarak da, model validasyonu için model çalışması sonucu elde edilen hava kalitesi seviyeleri bölgede yer alan 4 adet hava kalitesi ölçüm istasyonu verileri ile kıyaslanmıştır. Sanayi sektörü azot oksit ve kükürt dioksit emisyonları açısından en baskın sektör iken; karbon monoksit ve partikül madde için en baskın sektörler sırasıyla trafik ve evsel ısınmadır. Yakıt olarak yerli ve ithal kömür kullanan sanayi tesisleri ve evsel ısınma amacıyla kömür kullanan ilçe merkezleri bölgedeki yüksek kükürt dioksit emisyonlarının başlıca sebepleridir. Ek olarak, günlük ortalama model ve ölçüm sonuçlarının karşılaştırılması sonucu model sonuçlarının doğruluğu nispeten yüksek değerlerde bulunmuştur. Modellenen konsantrasyonlarının doğruluğu sırasıyla partikül madde ve kükürt dioksit için yüzde 61, azot oksitler için yüzde 67'dir.
Özet (Çeviri)
An emission inventory of primary air pollutants based on anthropogenic sources was prepared for Çanakkale within an area of 170 km to125 km, which is located in northeast part of Turkey. The city is located in Marmara Region and is included in Marmara Clean Air Center to improve air quality in the city. The emission sources were in the city broadly classified as industrial, vehicular and marine traffic and residential heating emission in systematically. The emissions and air quality levels of four primary air pollutants, namely sulfur dioxide, particulate matter, carbon monoxide and nitrogen oxides were estimated. Data on activity levels of the major industries, fuel consumptions and passing numbers in vehicles and ships, natural gas and coal consumption statistics for residential heating activities were obtained and evaluated with the related emission factor from literature according to the source for calculation of the emissions for 2013. This emission data was used to determine air quality levels by using a Gaussian dispersion model (AERMOD). Finally, for the model validation comparison of the model results with measurement data obtained from 4 different stations was carried out in this study. While industry is most polluting sector for nitrogen oxide and sulfur dioxide, most polluting sectors for carbon monoxide and particulate matter are road traffic and residential heating, respectively. Industrial plants using lignite and imported coal for energy production and some districts using lignite for residential heating are main sulfur dioxide emissions in the city. Additionally, comparisons of daily average and predicted and monitored concentrations show that overall accuracy of the predictions was relatively high. The overall accuracies of concentration predictions (d) were about the value of 61 percentages for sulfur dioxide and particulate matter and the value of 67 percentages for nitrogen dioxide.