Review of the methods used for the estimation of sojourn time for semi-Markov process
Yarı-Markov süreci için sürecin herhangi bir durumda kalma süresini tahmin etmek amacıyla kullanılan yöntemlerin incelenmesi
- Tez No: 410668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMAY ZEYNEP UZUNOĞLU KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yarı-Markov süreci; sağkalım analizi, kuyruk analizi, envanter problemleri, sismolojik çalışmalar, güvenilirlik analizi gibi birçok alanda uygulamasının olanaklı olduğu bir stokastik süreçtir. Süreç Markov özelliğine göre durumlar arasında geçiş yapmakla birlikte, sistemin durumlarında rassal bir süre kalmaktadır. Herhangi bir durumda kaldığı bu rassal süreye oturma süresi denir. Bununla birlikte sistemin oturma süreleri, sürece bağlı olarak farklı dağılımlar gösterebilir. Bu durumda, stokastik süreç yarı-Markov süreci olarak adlandırılır. Bu çalışmada bir stokastik süreç olan yarı-Markov süreci detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yarı-Markov süreçlerinde oturma süresinin dağılım parametrelerini tahmin etmek için literatürde var olan yöntemler gözden geçirilmiştir. Bir futbol takımının maçlarda elde ettiği sonuçlar ve maç tarihleri yarı-Markov süreci olarak ifade edilmiş, oturma sürelerinin dağılım parametrelerini tahmin etmek için BM-algoritması kullanılmıştır. Parametre tahmininden sonra yarı-Markov süreci için durağan dağılım olasılıkları ve ortalama oturma süreleri hem deneysel tahminciler ile hem de literatürde gösterilen tahminciler ile tahmin edilmiştir. Son olarak, verilen yöntemler kullanılarak elde edilen sonuçlar arasında bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Semi-Markov process is a stochastic process which can be applied in many areas such as survival analysis, queueing theory, inventory problems, seismological efforts or reliability analysis. The process makes transitions between states in accordance with the Markovian property while spending a random time in the states of the system. The random time that the system spends in any state is called sojourn time. However, according to the process, the sojourn times of the system can follow different distributions. When sojourn times of the process follow different distributions, the stochastic process is called semi-Markov process. In this study, semi-Markov process which is a stochastic process have been investigated in detail. The methods that exists in the literature for estimation of distribution parameters of sojourn times for semi-Markov process are reviewed. Official match results and dates of a football team are characterized by semi-Markov process and EM-algorithm is used for the estimation of distribution parameters of sojourn times. After the estimation of parameters, stationary distributions and mean sojourn times for semi-Markov process are estimated by both empirical estimators and the way which is shown in the literature. Finally, a comparison is made between the results that obtained with given methods.