The calculation and interpretation of the entropies of survey result in education
Eğitimde ölçme sonuçlarının entropilerinin hesaplanması ve yorumlanması
- Tez No: 410674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUĞBA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tezde entropi kavramının eğitimin en önemli alanlarından biri olan ölçme ve değerlendirmede uygulaması çalışılmıştır. Çalışmada güvenirliği, geçerliliği ve kullanışlılığı onaylanmış bir test kullanılmıştır. Bu test Vezirköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yeni başlayan 180 öğrenci içinden basit rastgele örnekleme ile seçilen 31 öğrenciye uygulanmıştır. Testin alt ölçekleri olan Matematik, Dil Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi ile elde edilen puanlara ait bazı tanılayıcı istatistikler hesaplanmış ve olasılık dağılım tabloları oluşturulmuştur. Bu tablolara dayanarak Shannon entropi ve bileşik entropi değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre bu testin verdiği bilgiye daha az soru ile ulaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the application of entropy to measurement and evaluation which is one of the most important fields of education, is studied. In the study, a test that is approved in terms of reliability, validity and applicability is administered. The test is applied to 31 chosen freshmen out of 180 with simple random sampling from Vezirköprü Vocational and Technical Anatolian High School. Some descriptive statistics on the scores obtained from subscales of the test; Mathematics, Grammar, Social Studies and Science, are calculated and probability distribution tables are constructed. Based on these tables, Shannon entropy and joint entropy values are computed. According to the results, information obtained from the test can be attained with fewer questions.