Comparison of efficiency of two-layer median ranked set sampling using concomitant variables
İki aşamalı medyan sıralı küme örneklemesinde yardımcı değişkenler kullanılarak etkinliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 410673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Sıralı küme örneklemesinde, sıralama yanıt değişkeni ile fonksiyonel olarak ilişkili olan bir yardımcı değişkene bağlı olarak yapılır. Chen ve Shen (2003) iki yardımcı değişkenli iki aşamalı sıralı küme örneklemesini önermiştir. Ayrıca, Muttlak (1997) sıralı küme örneklemesi prosedürünün modifikasyonu olan medyan sıralı küme örneklemesini önermiştir. Bu çalışmada medyan sıralı küme örneklemesi yardımcı değişkenler açısından genişletilmiştir. Çalışmanın temel amacı tek yardımcı değişken kullanılan medyan sıralı küme örneklemesinde, iki yardımcı değişken kullanarak iki aşamalı medyan sıralı küme örneklemesini göstermektir. Medyan sıralı küme örneklemesi ve iki aşamalı medyan sıralı küme örneklemesinin etkinlikleri ortalama kestiricisi ve regresyon kestiricileri açısından farklı dağılımlar için simülasyon çalışmaları ile değerlendirilmiştir. Ayrıca iki aşamalı sıralı küme örneklemesi ile elde edilen kestiricilerin etkinliği açısından basit rasgele örnekleme ve sıralı küme örneklemesi kestiricileri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In ranked set sampling (RSS), ranking is done on the basis of a concomitant variable which is functionally related with the response variable. Chen and Shen (2003) developed two-layer RSS procedure with two concomitant variables. In addition, Muttlak (1997) proposed on modifications to RSS procedure which is called median ranked set sampling (MRSS). In this study, we extend median ranked set sampling design in terms of concomitant variables and proposed the two-layer median ranked set sampling (TMRSS). The performance of MRSS and TMRSS are evaluated for different distributions in terms of mean estimator and regression estimators by simulation studies. Also, the efficiency of TRSS method is compared with respect to corresponding estimators in simple random sampling (SRS) and RSS methods.