Satirical element: From the 19th century to contemporary Russia
19. yüzyıl'dan günümüze Rusya'da hiciv unsuru
  1. Tez No: 908562
  2. Yazar: HATİCE İKBAL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Siyasal Bilimler, Tarih, Comparative Literature, Political Science, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, 19. yüzyıl Rus İmparatorluğu'ndan Sovyet dönemine ve ardından Sovyet sonrası Rusya'ya kadar Rus edebiyatında hicvin işlevini incelemektedir. Farklı siyasi ideolojilere ve toplumsal yapıların değişimlerine nasıl uyum sağladığını araştırmakta, hicvin sosyo-politik eleştiri, toplumsal yansıma, direniş ve hatta rejimi destekleme aracı olarak kullanıldığını vurgulamaktadır. Rus edebiyatının önde gelen yazarlarından Nikolay Gogol, Ivan Gonçarov, Anton Çehov, Mihail Bulgakov, Ilf ve Petrov ile çağdaş yazarlardan Viktor Pelevin, Vladimir Sorokin ve Dmitry Bykov'un eserleri hicvin otoriteye meydan okuyabilen esnek bir ortam olarak nasıl işlediğini göstermektedir. Daha geniş bir alan olan Avrasya Çalışmaları çerçevesinde konumlanan çalışma, hicvin bu dönemlerde sivil yaşama ve otoriteye nasıl yanıt verdiğini ve eleştiriler ortaya koyduğunu aktarmaktadır. Edebi-tarihsel analiz ile sosyo-politik perspektifleri birleştirerek ortaya konan bu araştırma, hicvin Rus toplumunu anlamaya yönelik hem bir ayna hem de çok yönlü bir araç olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the function of satire in Russian literature, from the late 19th-century Russian Empire to the Soviet era and then post-Soviet Russia, examining how it has adapted to shifting political ideologies and social dispositions across these different periods. This paper outlines the main cultural movements, along with the political events, underlining satire's evolution as a tool for socio-political critique and reflection, subtle resistance, and even support for the current regime. Through the works of prominent Russian authors such as Nikolai Gogol, Ivan Goncharov, Anton Chekhov, Mikhail Bulgakov, Ilf and Petrov and contemporary writers like Viktor Pelevin, Vladimir Sorokin, and Dmitry Bykov, the study indicates how satire works as a flexible medium capable of challenging authority. Locating within the broader area of Eurasian Studies, this thesis demonstrates how satire in Russia responded to and critiqued civic life and authority throughout these periods. Combining literary-historical analysis with socio-political perspectives, the study underlines the enduring popularity of satire both as a mirror and as a complex instrument for navigating Russian society.