MMPI'dan geliştirilen Wiggins alt ölçeklerinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
  1. Tez No: 41072
  2. Yazar: FİGEN AKÇA TÜRKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (Minnesota Multiphasic Personality Inventory- MMPI), tanı, değerlendirme ve araştırma amacıyla en çok kullanılan kendini-anlatma (self- report) araçlardan biridir. MMPl'ın temel klinik ölçeklerine ait maddeler görgül geçerlik yöntemiyle belirlenmiştir. Test ölçekleri, içerikleri farklı çeşitli maddeleri kapsamakta ve amprik seçim işlemleri nedeniyle bazı maddeler birden fazla ölçekte yer almaktadır. MMPl'ın ALT kategorileri üzerinde en kapsamlı çalışmayı Wiggins (1966) yapmış ve yeterli psikometrik özelliklere sahip 13 ölçek oluşturmuştur. Wiggins ALT ölçeklerinin isimleri sırasıyla aşağıda verilmiştir Sosyal Uyumsuzluk (SOC), Depresyon (DEP), Kadınsı İlgiler (FEM), Moral Bozukluk (MOR), Dinsel Tutuculuk (REL), Psikotizm (PSY), Organik Semptomlar (ORG), Aile Sorunlan (FAM), Dışa Vuran Düşmanlık (HOS), Fobiler (PHO), Hipomani (HYP) ve Sağlıksızlık (HEA)'tır. Yapılan bu araştırmada, Wiggins tarafından geliştirilen ALT Ölçeklerinin Türk toplumuna uyarlamasını sağlamak amacıyla geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Bunu gerçekleştirmek amacıyla 1000 normal (578 kadın, 422 erkek), 1000 hasta (400 kadın, 600 erkek) olmak üzere toplam 2000 denek ile çalışılmıştır. Her iki grubun yaş ranjı 16-60 arasında değişmektedir. Örneklem grubunda MMPl'ın kitap formu bireysel olarak uygulanmış ve cevap kağıtlanndan Wiggins ALT Ölçekleri değerlendirilmiştir. Bunun yanısıra testin tekran güvenirliğini saptamak amacıyla 60 kişilik gruplara her ALT ölçeği bir ay arayla iki kez verilerek değerlendirme yapılmıştır, ölçeklerin testin tekran güvenirliği.50 ile.87 arasında değişmektedir. Sonuç olarak bulgular, Wiggins ALT Ölçeklerinin Türk toplumunda kullanılabilir nitelikte olduğunu göstermiştir. Ölçeklerin, bireylerin kişilik özelliklerini ölçme ve değerlendirmede güvenilir ve geçerli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Minnesota Multiphasic Personality Inventory (MMPI) is one of the self-report measures that was used for the purpose of diagnosis, assesment and research (Hathaway and McKinley 1940). The items in the basic clinical scales are determined by empirical validty method. Test scales contain the items different in their content and some items take place more than one scale because of empirical selection procedures. Wiggins has made the most comprehensive study on MMPI content categories and designed 13 scales that have sufficient psychometric qualities. The 13 Wiggins Content Scales are: Social Maladjustment (SOC), Depression (DEP), Feminine Interest (FEM), Poor Morale (MOR), Religious Fundamentalism (REL), Authority Conflict (AUT), Psychoticism (PSY), Organic Symptoms (ORG), Family Problems (FAM), Manifest Hostilty (HOS), Phobias (PHO), Hypomania (HYP), Poor Health (HEA). In this research, in order to standardize the content scales developed by Wiggins, reliability and validty studies were conducted. For this purpose 1000 normal (578 women, 422 men) and 1000 patient (400 women, 600 men), total 2000 subjects were examined. For both groups the age range was 16-60. Their educational level was middle-high school. MMPI book form was applied individually to the sample groups and Wiggins Content Scales was assesed by using answer sheets. In addition to this, in order the assess the test-retest reliability each subtest were applied to groups of 60 person, two times monthly. Test-retest correlation coefficients was.50-.87. Consequently, it was find that Wiggins Contents Scales can be used in Turkish population. It was concluded these scales are reliable and valid in measuring and assessing the personality traits of individuals.