Predatör Anthocoris minki Dohrn (Heteroptera:Anthocoridae)'nin çiftleşme davranışları
The mating behavior of predator bug Anthocoris minki Dohrn (Heteroptera:Anthocoridae)
  1. Tez No: 410710
  2. Yazar: ABDALLA TAGALDEEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Anthocoris minki Dohrn (Heteroptera: Anthocoridae), antepfıstığı bahçelerinde zararlı Agonoscena pistaciae Burckhardt and Lauter (Homoptera: Psyllidae)'nin biyolojik mücadelesinde ümit var bir Anthocoris türüdür. Bu çalışmada, A. minki'nin çiftleşme davranışları araştırılarak bu türün üremesinde cinsiyetlerarası etkileşimin etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada çiftleşmemiş dişiler hayatı boyunca hiçbir yumurta bırakmamış ve bunun aksine çiftleşmiş dişilerde minimum 4.13 dakika çiftleşme süresi olanları yumurta bırakmıştır. A. minki dişilerinin ilave çifteşmesi, bıraktığı yumurta sayısını azalmıştır. Çiftleşmiş dişilerin yanında beş tane erkek olduğunda, yanlız olan çiftleşmiş dişilerin bıraktığı yumurta sayısına göre daha az yumurta bırakmıştır. Ayrıca, her erkek, üç dişi ile bir gün içerisinde sırayla ve 1. ve 2. gün çiftleşmeler arasında aralık vererek, erkeklerin dölleme olanakları da test edilmiştir. Sonuçlara göre erkeklerin çok eşli (polygamous) olduğu görülmüş olup; sunulan bütün dişileri başarılı bir şekilde döllemişlerdir. Sonuçta, birinci sırada çiftleşmiş dişi tarafından bırakılan toplam yumurta sayısının, aynı erkek tarafından daha sonra çiftleşmiş dişilerin bıraktığı yumurta sayısına göre anlamlı bir şekilde daha fazla olduğu görülmüştür. Çiftleşmeler arasında verilen aralıklar, erkeklerin üremesinde önemli bir etkiye neden olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Anthocoris minki (Heteroptera: Anthocoridae) is a promising indigenous Anthocoris species for biological control of Agonoscena pistaciae Burckhardt and Lauter (Homoptera: Psyllidae) pest in pistachio orchards. The mating behavior of A. minki was studied and examined the implications of intersexual interactions for the reproduction of this species. Virgin females were never found to lay eggs and the minimum copulations duration to lead to egg deposition was 4.13 minute. Additional copulation of A. minki female apear to have an adverse effect on egg deposition. Females deposited significantly fewer eggs in the presence of five virgin males than in their absence. Male copulation and insemination abilities were tested when a virgin male was allowed to copulate sequentially with three virgin females in 1 day or with 1- or 2-day intervals between matings. Results indicated that the males to be polygamous: they successfully inseminated all the offered females. Yet the total number of eggs laid by the first female to mate was significantly higher than the number laid by subsequent females. Time elapsed between matings had no significant effect on the reproductive output of the males.