Farklı populasyon yoğunluğunun Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera:Anthocoridae)'nin gelişme oranı ve üremesine etkisi
Influence of different population density on developmental rate and fecundity of Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera:Anthocoridae)
- Tez No: 410752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Archive
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, genel predatör Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera: Anthocoridae)'nin farklı yoğunluklarda yetiştirilerek, en iyi biyolojik özelliklere sahip olduğu yoğunluğun tespit edilmesi amacıyla 2015 yılında laboratuvar koşullarında yapılmıştır. Yetiştirmede Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) yumurtası kullanılmıştır. Nimf dönemi üretimi için 100, 250 ve 400 adet 0- 24 saat yaşlı nimfler 0.75 lt hacimli plastik kavanozlara yerleştirilmiş ve yetiştirilmiştir. Her bir predatör nimf yoğunluğunda oluşan ergin yüzdesi belirlenmiştir. Ergin dönemi için 250, 400 ve 550 adet A. minki ergini 2/3 oranında dişi olacak şekilde 0.75 lt hacimli kavanozlara yerleştirilmiştir. İki günde bir yapılan kontroller ile farklı ergin yoğunluğunun predatörün yumurta verimine etkisi belirlenmiştir. Çalışmanın yapıldığı koşullarda nimf dönemi üretimi için ergin olma oranı en fazla 400 adet nimf yoğunluğunda (% 77.1) gerçekleşmiş ve 100 adet nimf yoğunluğunda da buna yakın bir değer (% 76) elde edilmiştir. Farklı yoğunluklarda yetiştirilen A. minki nimflerinin ergin olma oranları arasında önemli fark bulunmamıştır. Ergin dönemi üretimi için ise elde edilmiş pik noktalar hesaba katıldığında, 250 ergin yoğunluğunda dişilerin iki günde bıraktıkları yumurta sayısının dişi başına 2.6 adete ulaştığı ve bu sayının 400 ergin yoğunluğunda 1.9 adet ve 550 ergin yoğunluğunda ise 1 (0.9)'in altında olduğu belirlenmiştir. Haftalık ölü ergin birey yüzdeleri ise 550 adet ergin yoğunluğunda diğer yoğunluklara göre daha az oranlarda gerçekleşmiştir. Ergin dişilerde ise en fazla yumurtanın 250 ergin yoğunluğunda elde edildiği, yoğunluk arttıkça bu sayının yoğunlukla ters bir ilişki içerisinde azalma gösterdiği belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen bu verilere dayanarak, eldeki mevcut kaynakları da düşünerek A. minki'nin hangi yoğunluklarda daha ucuz ve daha etkili kitle üretimlerinin yapılabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, for Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera: Anthocoridae) of general predator that is reared in different densities, to determine the intensity that has the best biological properties was carried out in laboratory conditions in 2015. Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) eggs in rearing were used. 0-24 hours old nymphs of 100, 250 and 400 numbers for the nymphal stage production were placed and grown in plastic jars which possess a volume of 0.75 liter. It is determined the adult percentage that occur in each predator nymph density. A. minki adults of 250, 400 and 550 numbers for the adult stage were placed in jars which possess a volume of 0.75 liter as 2/3 rate of females. It is determined the effect on egg yield of predator of different adult density with controls which has been in two a day. Rate of adult formation for rearing of nymphal stage in the conditions of the study was formed the highest in densities of 400 nymphs (% 77.1) and at densities of 100 nymphs were obtained a close value (% 76) to this rate. There was no significant difference between rates of adult formation of nymphs of A. minki which reared at different densities. When considering to the obtained peaks for rearing of adult period, to reach approximately 2.6 numbers of number of female of the initial of number of eggs laid in two days of females in densities of 250 adults and this number was determined to be 1.9 numbers in densities of 400 adults and to be below 1 (0.9) in densities of 550 adults. The percentage of the number of dying adult individuals as weekly occurred in rate of less than other densities in densities of 550 numbers adults. In adult females, the most of number of egg obtained in 250 adult density and this number which showed to decreasing in an inverse relationship to the intensity when increase the density were determined. Based on the data obtained in this study, considering the available resources in existing, of A. minki that's been discussed in which intensity can be made of cheaper and more efficient mass rearing.