Çöp depolama sahasından salınan sera gazlarının (CH4 ve N2O) mevsimsel değişiminin araştırılması
Investigation of seasonal changes of greenhouse gasses(CH4 and N2O) emitted from solid waste
- Tez No: 410715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Katı atık yönetimi hiyerarşisinde son aşama, atıkların insan ve çevre sağlığına zarar vermeyecek uygun metotlar ile bertarafıdır. Geri kazanılamayan ve geri dönüştürülemeyen atıkların depolanması suretiyle bertarafı günümüzde halen yaygın olarak kullanılmıştır. Atıkların kontrolsüz-vahşi depolanması alıcı ortamlar olan hava, su ve toprağa giderilmesi güç, bazen kalıcı zararlar vermektedir. Çöp sızıntı sularının yer altı sularına karışarak kıt olan su kaynaklarımızı etkisi yüzyıllar sürecek şekilde kullanılamaz hale getirmemesi, çöp gazının doğrudan atmosfere karışarak küresel ısınmaya sebebiyet vermemesi, toprak katmanında oluşan kirliliğin flora ve faunayı etkilememesi için“Düzenli Depolama”yapılması zorunluluktur. Bu çalışmada, Şanlıurfa'daki vahşi depolama alanından alınan çöp örneklerinin 50 L'lik saksılara yerleştirip üzerilerine de çeşitli kalınlıkta dolgu maddesi ile doldurulmuştur, bu saksılardan salınan sera gazları (CH4, ve N2O)'nın kapalı oda metodu kullanılarak gaz miktarları mevsimsel olarak belirlenmiştir. Söz konusu gazların katı atık alanı içerisindeki ortalama miktarlarının mevsimsel değişimi gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Katı atık, N2O gazı emisyonu, CH4 gazı emisyonu.
Özet (Çeviri)
The final step in solid waste management hierarchy is the appropriate method of disposal of waste will not harm the environment and human health. Today, non-reusabled and disposed of by the storage of non-recyclable waste is still widely used. Wild uncontrolled waste storage media receiver with air, water and soil removal power, sometimes gives permanent damage. Groundwater mingling scarce water resources, our effect of leaches will last for centuries to make available in any manner interfering directly to the atmosphere of landfill gas to be causing global warming, pollution occurring in the soil layer to affect the flora and fauna“Landfill”done is a must. In this study, samples of the solid waste that coming from Şanliurfa solid waste unit put into the 50 L pot was filled with four kinds of filler thicknesses. Greenhouse gases emitted from these pots (CH4, and N2O) gas amount were determined using the closed chamber method seasonally. Seasonal variation in the average amount of the solid waste gas was observed. KEY WORDS : Solid waste, N2O gas emission, CH4 gas emission