Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera: Aphalaridae)'nin zeytin pamuklubiti [(Euphyllura spp. (Hemiptera: Aphalaridae)] üzerinde bazı biyolojik özellikleri ve etkinliği
Investigation of some biological traits and efficiency of Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera: Aphalaridae) fed on olive psyllid [(Euphyllura spp. (Hemiptera: Aphalaridae)]
- Tez No: 410723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera: Anthocoridae)'nin zeytin pamuklubitinde [(Euphyllura spp. (Hemiptera: Aphalaridae)] bazı biyolojik özelliklerini ve etkinliğini saptamak için 2015 yılında Şanlıurfa'da laboratuvar koşullarında ve doğal şartlar altında yapılmıştır. Laboratuvar koşullarında 20±1°C ve 25±1°C sıcaklıklarda zeytin pamuklubiti ile beslenen A. minki'nin nimf gelişme süresi sırasıyla 12.82 ve 16.96 gün sürmüştür. A. minki'nin nimflerinin 20±1°C ve 25±1°C sıcaklıkta sırasıyla 90.02 ve 104.6 adet zeytin pamuklubit nimfi tükettiği belirlenmiştir. Avcı 25±1°C sıcaklıkta ortalama 83.2 adet yumurta bırakmıştır. İçerisine 2 ve 4 adet A. minki bırakılan dal kafeslerinde 40 gün sonunda zeytin pamuklubiti nimf sayısında sırasıyla %48.51 ve %63.47 oranında azalma olduğu belirlenmiştir. Salım yapılan ağaç kafeslerinde salımın üçüncü haftasından sonra zeytin pamuklubitinin nimf sayısı kontrol kafesine kıyasla azalmaya başlamıştır. A.minki'nin zeytin pamuklubiti ile biyolojik mücadelede ümit var olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed for the purpose of determining some biological features and efficacy of Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera: Anthocoridae) on olive psylIid [(Euphyllura spp. (Hemiptera: Aphalaridae)] at laboratory and field conditions in Sanliurfa in 2015. Total nymphal development time of A. minki feeding olive psyllid lasted 12.82 and 16.96 days in laboratory conditions at 20±1°C and 25±1°C, respectively. It was determined that nymphs of A. minki consumed 90.02 and 104.6 olive psylIids nymph at 20±1°C and 25±1°C, respectively. The female fecundity of A. minki was 83.2 eggs at 25±1°C. It may determined that nypmhal numbers of olive psylIids decrease at the rate of 48.51% and 63.47% after 40 days in branch cages which released 2 and 4 A. minki, respectively. After three weeks of release in tree-cages, nypmhal numbers of olive psylIids were decreased when compared to control tree-cage. It was determined that A. minki could be a potential succesfull candidate for the biological control of olive psylIid.