İn vitro koşullarında patates bitkisi (Solanum tuberosum cv Agria)'nin gelişmi üzerine bor ve fusarik asit uygulamalarının etkisi
In vitro potato plants (Solanum tuberosum cv Agria) and the development of the impact of boron and fusaric acid application
- Tez No: 410754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE EVRİM ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, sürgün ucu kültürü ile in vitro klonal çoğaltımı yapılan patates bitkisinin (Solanum tuberosum cv Agria) farklı konsantrasyonlarda uygulanan Bor ve Fusarium spp. toksini fusarik asit'e karşı reaksiyonları, prolin ve peroksidaz enzim miktarı üzerine etkileri araştırılmıştır. Sürgün ucu kültürü ile in vitro klonal çoğaltımı yapılan patates çeşidinin (S. tuberosum cv Agria) sürgün uçları ayrı ayrı 0, 1, 3, 5 ve 10 mM Bor (H3BO3) ve 0, 0.1, 0.3 ve 0.5 mM fusarik asit (FA) ve FA X B interaksiyonu olan 0.1 mM FA X 1 mM B ve 0.1 mM FA X 3 mM B içeren MS ortamı üzerinde 4 hafta süreyle kültüre alınmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 0 ile 1 mM Bor ve 0 ile 0.1 mM FA içeren ortam üzerinde kültüre alınan sürgün uçlarında, sürgün uzunluğu, kök uzunluğu ve bitki yaş ağırlığı açısından gelişmenin diğer uygulamalara göre daha yüksek olduğu gözlenirken; 3 ile 5 mM B ve 0.3 ile 0.5 mM FA içeren ortam üzerinde kültüre alınan sürgün uçlarında sararmalar, kök uzunluğunda azalmalar tespit edilmiştir. Farklı FA X B interaksiyonlarının (0.1 mM FA X 1 mM B ve 0.1 mM FA X 3 mM B) denendiği bu çalışmadaki denemelerde kök gelişimi olmamıştır. Bitkilerin boy uzunluğunun, 0.1 mM FA X 1 mM B uygulanan denemede 0.1 mM FA X 3 mM B uygulanana göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Farklı FA, B ve FA X B uygulamalarının prolin miktarında artışa neden olduğu belirlenmiştir. Protein miktarı ise farklı uygulamalar sonucunda farklı konsantrasyonlarda uygulanan 0.1, 0.3 ve 0.5 mM FA denemelerinde diğer uygulamalara göre daha az olarak belirlenmiştir. Bunun yanısıra, peroksidaz enzim miktarının ise 0.3 ve 0.5 mM FA'de diğerlerine göre daha az miktarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated to different concentrations of boron and Fusarium spp. toxin fusaric acid reactions applied shoot-tip culture of potato plants (Solanum tuberosum cv Agria) against the increase in the amount of proline and peroxidase enzyme in vitro. Shoot tips of potatoes (S. tuberosum cv Agria) were cultured into MS medium containing separately, 0, 1, 3, 5 and 10 mM boron (H3BO3) and 0, 0.1, 0.3 and 0.5 mM fusaric acid (FA) and different 0.1 mM FA X 0.1 mM B and 0.1 mM FA X 3 mM B for a 4 weeks. As a result, shoot length, root length, weight of plant by the 0, 1 mM B and 0, 0.1 mM FA were higher than other application. The application of 3, 5 mM B and 0.3, 0.5 mM FA caused yellowing, root length reductions. It was not observed the root growth the application of different 0.1 mM FA X 1 mM B and 0.1 mM FA X 3 mM B, but the the plant length application of 0.1 mM FA X 1 mM B was higher than 0.1 mM FA X 3 mM B. It was determinated to incerease in proline amount the application of different FA, B and FA X B. Also, the amount of protein of different concentrations of 0.1, 0.3 and 0.5 mM FA was determinated lower than other application and control plants However, the amount of the enzyme peroxidase was found lower in the application of 0.3 and 0.5 mM FA than other application and control plant.