Kuraklığa toleranslı patates ıslah hatlarının in vitro koşullarda seleksiyonu
Selection of drought tolerant potato breeding lines under in vitro conditions
  1. Tez No: 474265
  2. Yazar: ALİ ONARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda ülkemizin birçok bölgesinde kuraklık riski artmakta ve tarımsal üretiminin sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Bu nedenle tüm bitki türlerinde kuraklığa toleranslı çeşitlerin ıslahı büyük önem kazanmaktadır. Patates bitkisi kuraklığa oldukça hassas olup, sulamanın yetersiz olması durumunda yumru verimi ve kalitesi önemli düzeyde azalmaktadır. Bu tezde, toplam 17 adet patates çeşit ve genotiplerinin kuraklığa toleransları in vitro koşullarda test edilmiş ve böylece kuraklığa toleranslı sayılabilecek ıslah hatları değerlendirilmiştir. Kontrol ve kurak (PEG6000) ortam koşullarında yapılan çalışmada, kuraklığa dayanıklılığın belirlenmesinde morfolojik özellikler dikkate alınmıştır. Denemede kuraklık uygulaması ana faktör, çeşitler alt faktör olacak şekilde tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Her tekerrürde her bir çeşit/genotip için 2 adet kültür kabı kullanılmıştır. Daha sonra bitkicikler sekiz hafta süreyle büyümeye alınmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, Patates çeşit ve genotiplerinde kuraklık hassasiyet indeksine (KHİ) göre, en dayanıklı olanlar Cip396286.6, (0.254), Konsul (0.313) ve MUT46 (0.333) olarak tespit edilirken en hassas olanlar ise Megusta (1.490), 060147 (1.411), 072887 (1.235) ve MUT49 (1.117) olduğu belirlenmiştir. Analizler sonucunda, tüm patates genotiplerinin kuraklık karşısında aynı toleransı göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
During recent years, the risk of drought has increased in many regions of the country and threatens the sustainability of agricultural production. Therefore, the subject of breeding of drought-tolerant varieties has gained importance in all plant species. Potato plant is very sensitive agianst drought, under inadequate water suppy resuls a considerable decrease in tuber yield and quality. In the present study a total of 17 genotypes and varieties including, The morphological characteristics were targeted while studying the effects drough on plants under drought (PEG 6000) and control conditions. The experiment was conducted with four replicaiton under complete randamized block design. Two generation cycles for each variety/ genotype were developed to have sufficent number of plants for conducting drough expermients. According to drought sensitivity index (DSI), Cip396286.6 (0.254), Konsul (0.313) and MUT46 (0.333) were evaluated as resistant, whereas, Megusta (1.490), 060147 (1.411), 072887 (1.235) and MUT49 (1.117) were evaluated as seciptiable potato varities and genotypes. It was conclded that tested potato varities and cultivars showed variable results towards tesed drought tolerance experiment.