Küçük ve orta ölçekli hazır giyim işletmelerinde verimliliği etkileyen etmenlerin önceliklerinin saptanması
- Tez No: 41076
- Danışmanlar: PROF.DR. NEZAHAT SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada Küçük ve Orta Ölçekli Hazır Giyim İşletmelerinde verimliliği etkileyen etmenlerin saptanması amacıyla hazır giyim işletmelerinin genel durumları, yapıları ve mevcut teknolojilerine yönelik sorularla bu gün içinde bulundukları durum değerlendirilmiştir. Hazır giyim işletmelerinde verimliliği etkileyen etmenler ve verimlilik artışını engelleyen etmenlerden oluşan sorular, işletme yöneticilerine, üretim müdürlerine yöneltilmiştir. Alınan değerlere göre basit, ihtiyari ağırlıklandırmaya baş vurularak önem ve öncelik sıraları belirlenmiştir. Bu çalışma Ankara'da bulunan otuz sekiz küçük ve orta ölçekli işletme yönetici ve üretim müdürleri değerlendirmeleri alınarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Present situation of small and medium scale ready-made clothing establishments has been examined with questions regarding general status, structure and present technology of ready clothing establishments in order to determine the factors affecting productivity Factors affecting productivity in ready-made clothing establishments and questions formed of factors hindering productivity increment have been asked to establishment managers and production managers. Importance and priority orders have been determined according to the values received with the application of simple, arbitrary weighing. This study has been realized with the evaluations of establishment managers and production managers of thirty-eight small and medium scale establishments in Ankara. 11