ISO 9000 serisi standartlar ile belgelendirme ve kalite güvencesi sistemi belgeleri Türkiye uygulaması üzerine bir araştırma
A Study on the Turkish application related to the quality insurance system and certification according to the ISO 9000 series standards
- Tez No: 41077
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA SEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZ ISO 9000 SERİSİ STANDARTLAR İLE BELGELENDİRME VE KALİTE GÜVENCESİ SİSTEMİ BELGELERİ TÜRKİYE UYGULAMASİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Mahmut ÖZDEMIR İşletme Doktorası Tez Danışmanı Prof. Dr. Atila SEZGİN Ankara - 1995 Tüketici tercihlerini ve tüketici tatminini esas alan bir üretim ve hizmet anlayışı rekabette kalite boyutunun önemini artırmıştır. Tüketicilerin kalitede güvenirlik aramaları“kalite güvencesini, kalite güvencesinde kurumsallaşma da ”kalite güvencesi sistemlerini“ gündeme getirmiş ve bu sistemleri oluşturma isteği ise ”ISO 9000 serisi standartları'nı ortaya çıkarmıştır. Hem kalite kontrol hem de kalite güvencesi elemanlarını içinde bulundurması, değişik proses ve ürünleri kapsayacak esnek bir yapıya sahip olması nedeniyle çok kısa bir sürede uluslararası kabul gören İSO 9000 serisi standartlar ile belgelendirme, işletmelerin ilgi odağı haline gelmiştir. Ülkemizde de 1991 yılından beri esas olarak Türk Standardları Enstitüsü tarafından belgelendirme çalışmaları yürütülmektedir. Bu tez çalışması ile, Gümrük Birliği ve Avrupa Birliği'ne tam üyelik yolunda önemli adımlar atmaya hazırlanan Türkiye'nin globalleşen uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırabilmek için ürün ve hizmet kalitelerini teminat altına alacak bir sistem oluşturma konusunda yürüttüğü Kalite Güvencesi Sistemi Belgelendirme çalışmalarının genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. 123 Sayfa
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON THE TURKISH APPLICATION RELATED TO THE QUALITY INSURANCE SYSTEM AND CERTIFICATION ACCORDING TO THE ISO 9000 SERIES STANDARDS ÖZDEMIR, Mahmut Ph.D. Thesis in Management Thesis Advisor Prof.Dr. Atilla SEZGİN Ankara-1995 The concept of a production or a service system that is based on the consumers' preferences and consumers' satisfaction has increased the importance of quality dimension in competition. The consumers who seek for reliability in quality have brought the issues of“quality assurance,”“institutionalization of the bodies for quality assurance”and“quality assurance systems”into the agenda and resulted in“ISO 9000 Series Standards”for implementation in these systems. ISO 9000 Series Standards and certification according to these standards was internationally accepted within a short time and has become the focus of all businesses mainly because of both quality control and quality assurance elements are included and different processes and products are covered within its flexible structure. The certification procedures in our country, have been carried out mainly by The Turkish Standards Institution since 1991. This study is a general assessment of the“Quality Assurance System Certification”activities in Turkey, which is on the way to take series measures to establish a Customs Union with and to become a full member of the European Union, within the efforts to establish a system that will ensure the quality of the national products and services in order to increase her competitiveness in the global world markets. 123 Pages