IOS ile trafik ceza bildirimi uygulaması
Application of traffic fine notification with IOS
  1. Tez No: 410760
  2. Yazar: İBRAHİM ŞANLIALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mobil cihazların kullanımı her geçen gün artmaktadır. Geliştirilen mobil uygulamalar sayesinde de insanlar her türlü işlerini mobil cihazlarına yükledikleri uygulamalar vasıtasıyla gerçekleştirebilmektedir.Bu nedenle günümüzde mobil uygulama geliştirmek büyüyen bir trend olarak ilerlemektedir. Popülerliğini ve pazar payını gün geçtikçe artıran Apple iOS platformu mobil uygulama geliştirmeyi sağlayan bu platformlardan biridir. iOS platformunda gerçekleştirilen ve trafik polislerinin ceza işlemlerini kolaylaştıracak olan bu çalışmanın amacı, Türk sivil araçlardan alınan plaka imgelerini OpenCV görüntü işleme kütüphanesi ve Tesseract karakter tanıma motoru kullanılarak imgedeki anlamlı bilgileri çıkarıp işleyen ve sonucunda elde edilen karakterleri plaka bilgisine dönüştürdükten sonra ceza bilgilerinin düzenlenip araç sahiplerine web servis aracılığıyla bilgilendirilmesidir. Proje iOS ve MAC uygulamalarını geliştirmeye yarayan XCode adlı yazılım geliştirme platformunda oluşturulmuştur. Çalışmanın görüntü işleme kısımlarında açık kaynak kodlu OpenCV kütüphanesinden ve Tesseract motorundan faydalanılmıştır. Yazılım geliştirme kısmında nesne yönelimli dil olan Objective-C dili, ilişkisel veritabanı yönetim sistemi olan MySQL, web tabanlı programlama dili PHP ve veri değişim formatı olan JSON kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile device usage increases day by day. People are able to perform any work by using mobile applications that they installed on their smart devices. For his reason, today, mobile application development has become a growing trend. Apple' iOS platform that is increasing its popularity and market share is one of these platforms that enables mobile application development. The aim of these study that was achieved in iOS platform is design and implement a system that facilitates the fine processing operations of traffic police, extracts and processes the meaningful data from the license plate images that were taken from Turkish civil vehicles by using OpenCV image processing library and Tesseract which is optical character recognition engine, and then converting the characters to license plate data, finally generating traffic fine information and notifying vehicle owners via web service. The project is created at a software development platform which is called XCode used to develop for IOS and Mac applications. It has benefited from the open source OpenCV library and the Tesseract engine in the image processing part of this study. The Objective-C language which is object oriented programming language, MySQL which is relational database management system, web-based programming language PHP and JSON which is data interchange format are used in the software development part of the mobile application.