Algamac 3050 ve Olio ω-3'e L-karnitin ilavesinin rotifer (Brachionus plicatilis)'in yağ asidi içeriğine etkisi
The effect on fatty acid contens of rotifer (Brachionus plicatilis) of suplemented of L-carnitine to Algamac 3050, Olio ω-3
  1. Tez No: 410761
  2. Yazar: HASAN BATUHAN EMRE ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında Algamac 3050 ve Olio ω-3'e L-karnitin ilavesinin rotifer (Brachionus plicatilis)'in yağ asidi içeriğine etkisi belirlenmiştir. B. plicatilis'in yoğun kültüründe besin olarak S. parkle kullanılmıştır. Rotiferler L-karnitin ilaveli ticari ürünler ile kombine olarak; S. parkle, S. parkle + Olio ω-3, S. parkle.+ Olio ω-3 + L- karnitin, S. parkle + L-karnitin, S. parkle + Algamac 3050, S. parkle + Algamac 3050 + L-karnitin, S. parkle + Olio ω-3 + Algamac 3050, S. parkle + Olio ω-3 + Algamac 3050 + L-karnitin 'den oluşan zenginleştirme uygulanmıştır. Ticari ürün ile zenginleştirilen B. plicatilis'in yağ asidi kompozisyonunda önemli farklılıklar saptanmıştır. B. plicatilis'te en yüksek EPA, DHA, PUFA sırası ile; S. parkle + Olio ω-3 + L-karnitin, S. parkle + Algamac 3050 + L-karnitin, S. parkle + Olio ω-3 + Algamac 3050 + L-karnitin ile zenginleştirilen rotiferlerde 6. saat'de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was determinated of the effect on fatty acid contens of rotifer (Brachionus plicatilis) of suplemented of L-carnitine to Algamac 3050, Olio ω-3 . S. parkle was used as feed in mass culture of B. plicatilis. Rotifer was applied feeding combined of commercial products suplemented with L-carnıtıne ; S. parkle, S. parkle + Olio ω-3, S. parkle.+ Olio ω-3 + L- karnitin, S. parkle + L-karnitin, S. parkle + Algamac 3050, S. parkle + Algamac 3050 + L-karnitin, S. parkle + Olio ω-3 + Algamac 3050, S. parkle + Olio ω-3 + Algamac 3050 + L-karnitin. Considerable differences were found in fatty acid composition of B. plicatilis fed with commercial enrichment diets. The highest EPA, DHA, PUFA were determinated enriched with S. parkle + Olio ω-3 + L-carnitine, S. parkle + Algamac 3050 + L-carnitine,S. parkle + Olio ω-3 + Algamac 3050 + L-carnitine in rotifer, respectively at 6 hour. The enrichment duration was found significant (P< 0.05) effect of PUFA content of rotifers.