Kahramanmaraş ilinde bulunan Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) işletmelerinde mantar hastalıkların araştırılması
Investigation of mantar diseases in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) in Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 570067
  2. Yazar: İSRAFİL BARIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİKAİL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş ilinde Gökkuşağı Alabalığı (Oncorhynchus mykiss,Walbaum 1792) kafes işletmelerinde hangi mantar etmenlerinin bulunduğunu tespit etmek için yapılmıştır. Bu mantar hastalığına neden olan etmenleri tespit ederken son yıllarda kullanılmaya başlanan MALDI-TOF MS (Matriks assisted laser desorption ionization time of flight mass spectrometry) yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla Kahramanmaraş ilindeki 5 farklı alabalık işletmesinden farklı boylarda hasta olduğunu tespit ettiğimiz Gökkuşağı alabalıkları alınmıştır. Bu balıklarda bulunan lezyonlu bölgelerden Mantarların izolasyonu için Patates dextroseagar (PDA) kullanılmıştır. Bu besiyerlerine hasta balıklarda bulunan lezyonlu bölgelerden alınan örnekler ekildikten sonra 25±2oC' de yaklaşık 10 gün boyunca inkübatördeinkübe edilmiştir. Besiyerinde gelişen farklı mantarlar tekrar antibiyotikli (Penisilin+Streptomisin) PDA besiyerlerine alınmıştır. Daha sonra saf kültürler elde edilmiştir. Teşhis aşamasında kullanılacak yöntemin hassas olması nedeniyle saflaştırılmış olan kültürlerin tek sporları hazırlanmıştır. Tek sporları (2-3 gün inkübe edilmiş) hazırlanmış olan bu mantar kültürlerinin, MALDI-TOF MS yöntemi kullanılarak tür teşhisi yapılmıştır. Farklı işletmelerden alınan Gökkuşağı alabalık örneklerinden toplamda 17 farklı örnek teşhis edilmiştir ve sonuç olarak 10 farklı mantar türü tespit edilmiştir. Elde edilen veriler literatürle kıyaslandığında ilk defa izole edilmiş olan mantar türleri gözlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada, Kahramanmaraş ilindeki önemli işletmelerde farklı türlere ait hastalığa neden olan mantarlar tespit edilmiştir. Bunlar arasından literatüre göre daha önce izole edilmemiş olan mantar türlerinin olmasının çok önemli olduğu düşünülmektedir. Bundan sonraki çalışmalarda bu mantar türlerinin Kahramanmaraş'taki işletmelerde ne gibi ekonomik kayba neden olabileceği ve mücadelesinin belirlenmesi çok önemli olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine which fungal agents are present in cage farms of Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) in Kahramanmaraş province. MALDI-TOF MS (Matriks assisted laser desorption ionization time of flight mass spectrometry) method, which has been used in recent years, has been used to determine the factors causing this fungal disease. For this purpose, Rainbow trout, which we found to be ill in different sizes, were obtained from 5 different trout farms in Kahramanmaraş province. Potato dextrose agar (PDA) was used for the isolation of fungi from lesional areas in these fish. Samples taken from lesional areas in sick fish were incubated in incubator at 25 ± 2 ° C for approximately 10 days. Different colonies grown on the medium were resuspended in antibiotic PDA media. Then, those who completed their growth in pure form were taken into normal PDA media and made ready for identification and storage of the cultures. Single spores of the purified cultures were prepared because the method to be used in the diagnostic stage was sensitive. Single spores (incubated for 2-3 days) of these fungi cultures were prepared using the MALDI-TOF MS method. A total of 17 rainbow trout samples from different farms were identified and 10 different fungal species were identified. When the data obtained were compared with the literature, mushroom species isolated for the first time were observed. As a result, in this study, fungi that cause disease of different species were identified in important enterprises in Kahramanmaraş province. Among these, it is thought that it is very important to have fungal species which have not been isolated before in the literature. In the following studies, it is seen that it is very important to determine the economic loss and control of these mantar species in the enterprises in Kahramanmaraş.