Ni, Bi ve Pu fisyon reaktörleri yapısal elementlerinin tesir kesitlerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of the reaction cross sections of fission reactors constructional elements Ni, Bi and Pu
- Tez No: 410821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında, fisyon reaktörlerinde yapı malzemesi olarak kullanılan materyallerden; Ni, Bi ve Pu elementlerine yönelik, farklı parçacık gelme enerjilerinde oluşturulan reaksiyonlar için denge ve denge–öncesi bazı nükleer reaksiyon modelleri kullanılarak, tesir kesiti, yayınlanma spektrumu ve açıya bağlı çift katlı diferansiyel tesir kesiti hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Denge ve denge–öncesi model hesaplamaları için; PCROSS, ALICE/ASH, CEM, TALYS 1.6 ve EMPIRE 3.1 bilgisayar programları kullanılmıştır. Bazı reaksiyonlar için ortalama serbest yol parametresinin etkileri ALICE/ASH–COST ve PCROSS–kmfp parametreleri kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, 10–11 MeV, 18–19 MeV ve 22–23 MeV enerji aralıklarında proton girişli reaksiyonlar için yarı–ampirik tesir kesiti formülleri önerilmiştir. Sonuçlar; Origin 9 analiz ve grafik programı kullanılarak, Uluslararası Deneysel Nükleer Reaksiyon Veri (EXFOR) kütüphanesinden alınan deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, reaction cross sections, particle emission spectra and double differential cross section calculations have been done by using some equilibrium and pre–equilibrium nuclear reaction models for reactions created with different induced particle energies for Pu, Ni and Bi elements that are used as structural materials in fission reactors. PCROSS, ALICE/ASH, CEM, TALYS 1.6 and EMPIRE 3.1 computer programs have been used for equilibrium and pre–equilibrium theoretical nuclear reaction model calculations. Effects of the mean free path parameter for some reactions have been investigated by using COST parameter of ALICE/ASH and kmfp parameter of PCROSS. Also, semi–empirical cross section formulas have been suggested for the proton incident reactions at 10–11 MeV, 18–19 MeV and 22–23 MeV energy. Results have been compared with the experimental data taken from the Experimental Nuclear Reaction Data (EXFOR) library by using Origin 9 analyzing and graphical program.