Farklı sulama programlarının çörekotu (Nigella sativa L.) bitkisinin verim ve vejetatif gelişim parametrelerine etkisi
The effects of different irrigation programmes on yield and vegetative growth parameters of black cumin (Nigella sativa L.)
- Tez No: 410830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, farklı sulama programlarının çörekotu bitkisinin verim ve vejetatif gelişim parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla 2014 yılında Afyonkarahisar İli Çobanlar İlçesi merkezinde yer alan tarlada yürütülmüştür. Çalışmada, sulama suyu damla sulama yöntemi ile verilmiş ve sulama konuları, 2 farklı sulama aralığı (SA3: 3 gün ve SA5: 5 gün) ve her sulama aralığı konusu için 0.60 m toprak derinliğinde eksilen toprak nemini tarla kapasitesine çıkarmak için verilecek suyun %100'nün uygulandığı tam sulama konusu (I100) ve bu konu göz önüne alınarak su miktarının % 0 (susuz konu: I0), % 25, % 50, % 75 (kısıtlı sulama konuları: I25, I50, I75) ve % 125'inin (aşırı sulama konusu: I125) uygulanacağı konulardan oluşturulmuştur. Konulara uygulanan sulama suyu miktarı 48.5 mm (SA3 - I25) ile 271.5 mm (SA5 -I125) arasında değişmiştir. En yüksek ve düşük bitki su tüketimi değerleri sırasıyla, SA3 - I125 konusundan 438.3 mm ve I0 konusundan 166.9 mm olarak saptanmıştır. Çalışmada, tohum verimi ve hasat indeksi değerleri sırasıyla 722.2 (I0) ile 2053.2 kg/ha (SA5 - I125) ve % 18 (SA5 - I100) ile % 30.0 (SA3 - I25) arasında elde edilmiştir. Denemede en yüksek toplam su kulanım randımanı ve sulama suyu kullanım randımanı (WUE, IWUE) değerleri SA5 - I125 konusundan sırasıyla, 5.09 kg/ha-mm ve 4.90 kg/ha-mm olarak bulunmuştur. Verim tepki etmeni (ky) ise ortalama 1.18 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effects of different irrigation programmes on yield and vegetative growth parameters of black cumin in 2014 on the field located on Çobanlar town belong to Afyonkarahisar province. In the study, irrigation water was applied by drip irrigation method. Irrigation treatments were consist of 2 irrigation interval (3 and 5 days) and 6 different irrigation water levels (non irrigation: I0; deficit irrigation: I25, I50, I75 and excessive irrigation: I125). The amount of irrigation water was changed between 48.5 mm (SA3 - I25) and 271.5 mm (SA5 -I125). The maximum and minimum crop evapotranspiration was determined with 438.3 mm (SA3 - I125) and 166.9 mm (I0) respectively. In the study, seed yield and harvest index values were obtained between 722.2 (I0) and 2053.2 kgha-1 (SA5 - I125) and 18 (SA5 - I100) and 30.0 % (SA3 - I25) respectively. In the experiment, maximum total water use efficiency and irrigation water use efficiency were calculated in SA5 - I125 treatment as 5.09 and 4.90 kg ha-1 mm-1. Yield response factor was determined as average 1.18.