İzmir, Manisa, Aydın illerinin Hydrophilidae ve Helophoridae (Coleoptera) faunasının tespiti ve türlerin tercih etmiş oldukları habitatların bazı fizikokimyasal özelliklerinin değerlendirilmesi
Determination of Hydrophilidae and Helophoridae (Coleoptera) fauna of Izmir, Manisa, Aydin provinces and evaluation of some physicochemical qualities of habitats preferred by species
- Tez No: 410833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜL ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İzmir, Manisa ve Aydın il sınırları içinde 2013-2014 yıllarında gerçekleştirilen bu çalışmada, alanların Hydrophilidae ve Helophoridae tür kompozisyonları belirlenmiş, ayrıca bazı çevresel faktörlerin türlerin yaşam alanı tercihindeki etki düzeyleri çeşitli istatistiksel testlerle değerlendirilmiştir. Bu amaçla, adı geçen illerde örnekleme yapılan toplam 99 farklı sucul alanın sıcaklık, çözünmüş oksijen, pH, elektriksel iletkenlik (EC) ve tuzluluk parametreleri de ölçümlenmiştir. Sonuç olarak, 8 cinse ait 30 tür ve toplam 1325 Hydrophilidae ve Helophoridae bireyi kaydedilmiştir. Zoocoğrafik değerlendirme için çalışma alanlarından tespit edilen bütün türlerin korotip sınıflandırması yapılmış ve 11 farklı korotip belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Species compositions of Hydrophilidae and Helophoridae occurring in İzmir, Manisa and Aydın provinces were determined in the present study conducted during the years 2013-2014. Additionally, the effect(s) of some environmental factors in habitat preferences of the species were evaluated by using various statistical tests. For this purpose, the 99 different wetlands sampled totally from the mentioned provinces were also measured for the physicochemical parameters including temperature, dissolved oxygen, pH, electrical conductivity (EC) and salinity. Consequently, a total of 1325 individuals belonging to 8 genera and 30 species of Hydrophilidae and Helophoridae were recorded. Chorotype classification of all species collected from the study areas were made for zoogeographic evaluation, and 11 different chorotypes were determined.