Karbapenem grubu ilaçların analizi için ters faz sıvı kromatografi yönteminin geliştirilmesinde deneysel tasarımın kullanılması
The use of experimental design in the development of a reversed phase liquid chromatography method for the analysis of carbapenem group drugs
- Tez No: 410834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇUBUK DEMİRALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Minimum analiz zamanı, maksimum ayırma gücüyle optimum kromatografik koşulları belirlemek için merkezi kompozit dizayn tekniği (CCD) ters faz sıvı kromatografi metoduyla doripenem, meropenem ve ertapenemin aynı anda ayrımı için uygulanmıştır. Bu bileşiklerin ayrımını tamamen ekileyen parametreler (hareketli faz pH' sı, asetonitrilin derişimi ve kolon sıcaklığı) seçilmiştir. Her bir faktör için birinci derecedeki etkileri ve bunların etkileşimleri belirlenmiştir. CCD' den elde edilen eşitlikler kullanılarak doripenem, meropenem ve ertapenemin kapasite faktörü değerleri hesaplanmıştır. Bu ilaçların pKa değerleri lineer olmayan model kullanılarak hesaplanmıştır. Bu bileşiklerin sudaki pKa değerleri farklı organik modifiyer-su karışımlarında tayin edilen hareketli faz pKa değerleri kullanılarak Yasuda- Shedlovsky eşitliğinden ve organik modifiyerin mol kesri ve hareketli faz pKa değerleri arasındaki lineer eşitlikten hesaplanmıştır. Önerilen metot sağlıklı gönüllülerden elde edilen insan idrarında doripenem, meropenem ve ertapenemin aynı anda tayini için başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Optimize edilmiş koşul, lineerlik, doğruluk ve kesinlik verilerini doğrulamak için ICH' a göre valide edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to obtain optimum chromatographic condition with maximum resolution and minimum analysis time, the central composite design (CCD) technique was applied for simultaneous separation of doripenem, meropenem and ertapenem by reversed phase liquid chromatography method. The parameters (pH values of the mobile phase, concentration of acetonitrile and column temperature) affecting a complete separation of these compounds were selected. The first order effects for each factor and their interactions were investigated. By using equations obtained CCD, capacity factor values of doripenem, meropenem and ertapenem were calculated. The pKa values of the drugs were calculated using non linear model. The aqueous pKa values of these compounds were calculated from the mobile phase pKa values determined in several organic modifier-water mixtures by means of the Yasuda-Shedlovsky equation and linear relationship between themole fraction of organic modifier and the the mobile phase pKa values. Proposed method was applied successfully for simultaneous determination of doripenem, meropenem and ertapenem in human urine obtained from healthy volunteer. The optimized assay condition was validated according to ICH to confirm linearity, accuracy and precision.