Bazı birbirine benzer elma (Malus domestica L.) genotiplerinde pomolojik ve moleküler yöntemlerle ismine doğruluğun belirlenmesi
Determination of trueness to type in some similar apple (Malus domestica L.) varieties using pomological and molecular techniques
  1. Tez No: 410839
  2. Yazar: SELDA DALER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan 6 elma çeşidinde RAPD (Randomly Amplified Polymorphic DNA) tekniği kullanılarak akrabalık ilişkileri belirlenmiştir. Yapılan moleküler analiz sonucunda 10 adet RAPD primeri, 47 adet polimorfik bant üretmiştir. En fazla sayıda polimorfik bant (9 adet), S 101 ve S 443 primerlerinden elde edilirken, en az sayıda polimorfik bant (2 adet) S 35, S 128 ve S 165 primerlerinden elde edilmiştir. Primer başına düşen ortalama polimorfik bant sayısı 4,7 adet olmuştur. Tüm çeşitler arasında, en yüksek benzerlik indeksi Mutsu ve Gelendost arasında (0,878) görülürken, en düşük oran Starkrimson ile Gelendost çeşidi arasında (0,573) tespit edilmiştir. Dendrogram, bütün çeşitlerin tek ana grupta toplandığını, Starkrimson çeşidinin diğer çeşitlere göre çok farklı bir dallanma gösterdiğini ve toplamda 3 alt grubun bulunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca UPOV kriterlerine göre meyve ağırlığı, meyve eni, meyve boyu, meyve şekil indeksi, meyve eti sertliği, meyve kabuk rengi, meyve suyu pH'ı, SÇKM (suda çözünebilir kuru madde), meyve sapı uzunluğu, meyve sapı kalınlığı, sap çukuru eni, sap çukuru derinliği, çiçek çukuru eni, çiçek çukuru derinliği, çekirdek evi boyu, çekirdek evi eni, çekirdek boyu, çekirdek eni ve çekirdek kalınlığı gibi pomolojik analizler de yapılmış olup bu analizlerin sonucunda çeşitler arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic relationships among six apple varieties intensively cultivated in our country were determined using RAPD (Randomly Amplified Polymorphic DNA) molecular markers technique. Molecular analysis with 10 RAPD primers produced 47 polymorphic bands. The most number of polymorphic bands (9) were obtained from primers S 101 and S 443 while the least number of polymorphic bands (2) were obtained from primers S 35, S 128 and S 165. The average number of polymorphic bands per primer was 4,7. Among all varieties, the highest similarity index was determined between Mutsu and Gelendost (0,878) but the lowest similarity index was identified between Starkrimson and Gelendost (0,573). The clustering analysis showed two main groups. While starkrimson formed a main group, all of the the other varieties were clustered in the secon main group. The second main group were divided into three subgroups. While Golden delicious variety were clustered into one sub group, Mutsu and Gelendost formed the second sub group. The third subgroup contained Zelena and Dlatro varieties. Moreover, we have also compared the varietiespomologically based on the UPOV criteria. The results showed significant differences among varieties in terms of fruit weight, fruit width, fruit length, fruit shape index, fruit firmness, fruit peel color, fruit juice, pH, total soluble solids, pedicel length, pedicel thickness, pedical bowl width, pedical bowl depth, flower bowl width, flower bowl depth, seed bowl depth, seed bowl width, core lenght, core width and core thickness.