Toros göknarında (Abies Cilicica Carr.) bazı fidan karakterleri bakımından genetik çeşitlilik
Genetic variation in some seedling characteristics of Taurus fir (Abies Cilicica Carr.)
- Tez No: 410854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Toros Göknarı'ında bazı fidecik ve fidan karakterleri bakımından genetik çeşitliliğin belirlenmesini konu alan bu çalışmada türün doğal yayılış alanlarından örneklenen 6 populasyon ve her populasyonda 25 olmak üzere toplam 150 aileye ait fidecik ve fidan karakterleri üzerinde çalışılmıştır. Denemede materyal olarak kullanılan fidecik ve fidanlar Eğirdir Orman Fidanlığı'nda polietilen tüplerde yetiştirilmiştir. Araştırma amacına uygun olarak yetiştirilen fideciklerde kotiledon sayısı, Kök boğazı çapı, Hipokotil boyu, kotiledon boyu; bir yaşlı fidanlarda ise epikotil boyu (ilk büyüme), fidan boyu, kök boğazı çapı ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen veriler SAS istatik paket programında değerlendirilmiştir. Bu kapsamda denemeye alınan populasyonların karşılaştırılması amacıyla varyans analizi ve Duncan testi yapılmıştır. Ayrıca çalışılan karakterler bakımından birey ve aile düzeyindeki kalıtım dereceleri ile karakterler arası genetik ve fenotipik korelasyonlar tahmin edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, kotiledon sayısı hariç diğer tüm fidecik özellikleri bakımından populasyonlar arasında önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Populasyon içi aileler arası farklılıklar ise tüm fidecik özellikleri için önemli düzeyde bulunmuştur. Bir yaşlı fidan özellikleri bakımından ise epikotil boyu dışında diğer karakterler bakımından hem populasyonlar arası hem de populasyon içi aileler arası önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışılan fidecik ve fidan özellikleri bakımından orta ve yüksek düzeyde birey ve aile kalıtım dereceleri [0,05(KB)
Özet (Çeviri)
In this study related with determination of genetic variety in terms of some seedling and sapling characters in Taurus fir, seedling and sapling characters of totally 150 families in 6 populations (25 families per population) sampled from natural distribution areas of the species were examined. The seedlings and saplings used as a material in the trial were grown on polyethylene tubes in Eğirdir forest plantation. In terms of compliance with research purpose, cotyledon quantity, root neck diameter, hypocotyl size were measured in seedlings and epicotyl size (first growth), sapling size and root neck diameter were measured in saplings. The obtained data was evaluated in SAS statistics package program. in this context variance analysis and Duncan test was performed in order to compare the populations incorporated to the trial. Besides in terms of studied characters heritage degrees in terms of individual and family level and genetic and phenotypic correlations between characters were forecasted. According to analysis results, significant differences were determined between populations according to all seedling properties except cotyledon quantity. On the other hand significant differences were determined between families within the population regarding seedling properties. in terms of one year old sapling properties significant differences were determined between populations and between families within the population in terms of all characters except epicotyl size. Besides in terms of studies seedling and sapling properties individual and family heritage degrees at medium and high level [0,05(KB)