Burdur yöresi ağaçlandırma sahalarında kızılçam (Pinus brutia ten.)'ın gelişimi ile bazı yetişme ortamı özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationships between some environmental characteristics and site index of brutian pine (Pinus brutia Ten.) plantation areas in the Burdur district
- Tez No: 410857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Burdur Yöresi'nde kızılçam ağaçlandırmalarının verimliliği ve tutma başarısının yetişme ortamı özellikleri dikkate alınarak modellenmesi amacıyla yürütülmüştür. Kızılçamın verimliliğinin modellenmesi için çoklu regresyon ve regresyon ağacı yöntemlerinden, tutma başarısının modellenmesi için ise lojistik regresyon ve sınıflandırma ağacı yöntemlerinden faydalanılmıştır. Uygulanan çoklu regresyon analizi sonuçları yüzey taşlılığı, eğim ve enlem değişkenleri, regresyon ağacı tekniği sonucu ise enlem, boylam ve yükselti değişkenleri kızılçamın verimliliğini yapılandıran değişkenler olduğu tespit edilmiştir. Tutma başarısının modellenmesinde uygulanan lojistik regresyon analizinde boylam, yükselti, eğim, kireçtaşı, serpantin değişkenlerinin, sınıflandırma ağacı yönteminde ise sadece boylam değişkeninin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada son olarak Sperman korelasyon analizi ve nitelikler arası ilişki analizi yöntemi uygulanarak sırasıyla kızılçam ağaçlandırmalarının verimliliği ve tutma başarısı için gösterge bitki türleri tespit edilmiştir. Bu analizler sonucunda, Crateagus monogyna Jacq. türü hem bonitet endeksi hem de tutma başarı ile pozitif ilişki göstermiştir. Juniperus oxycedrus L. subsp. oxycedrus türü ise bonitet endeksi ile pozitif fakat tutma başarısı ile negatif ilişki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study will be carried out to modelling the site index (productivity) and survival rate of Brutian pine plantation areas considering the environmental factors in Burdur district. Multiple regression and regression tree methods to model site index and logistic regression and classification tree methods to model survival rate of the species were used. Surface stoniness, slope degree and latitude in the multiple regression analysis and latitude, longitude and altitude in regression tree methods were found as most important variables in the model for site index. Longitude, altitude, slope degree, limestone and serpentine in logistic regression analysis and only longitude were determined as significant variables in the model for survival rate of the species. In the study, indicator plant species for the site index and survival ratio of Brutian pine plantations were also determined by Spearman correlation analysis and interspecific correlation analysis, respectively. As a result, Crateagus monogyna Jacq. was significantly found as a positive indicator for both site index and survival rate. Juniperus oxycedrus L. subsp. oxycedrus was also showed positive relation with site index and negative relation with survival rate.