Isparta yöresi kızılçam meşcerelerinde çap dağılımının örnek nokta ağaç sayısına göre modellenmesi
Modelling of diameter distribution according to tree numbers in sample point of brutian pine stands in Isparta region
  1. Tez No: 410869
  2. Yazar: SİRAÇ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kızılçam (Pinus brutia Ten.) 5.8 milyon hektar yayılışı ile ülkemizde en geniş yayılış alanına sahip asli ağaç türüdür. Bu alan ormanlarımızın %27'sine karşılık gelmektedir. Meşcere parametrelerinin uygun bir orman yönetimi için doğru tahmin edilmesi gerekir. Ayrıca, ormanların geleceğe yönelik fizibilitesinin yapılmasında çap dağılımları önemli bir meşcere parametresidir. Çap dağılımının şekli meşcere yapısının karakteristiklerinin en önemlilerinden birisidir. Son yıllarda birçok araştırmacı istatistik dağılım modellerini ormancılık alanında kullanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Isparta yöresinde doğal, aynı yaşlı, saf ve ılımlı müdahale görmüş kızılçam meşcerelerinde ağaç sayının çap basamaklarına dağılımının değişik yaş ve bonitet sınıflarında değişimini örnek ağaç sayısı değişimine göre ortaya koyabilmektir. Örnek alanlardan elde edilen verilere Beta, Gamma, Weibull, Normal ve Log-normal istatistik dağılımını esas alan regresyon modelleri uygulanmıştır. Bunun için yörede çeşitli büyüklüklerde 88 örnek alan alınmıştır. Her istatistik dağılım modeli için doğrusal bir model kurulmuş ve modelin katsayıları çoğul regresyon analizi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Brutian pine is the most widely distributed main tree species of Turkey and it covers approximately 5.8 million ha, accounting for 27% of the Turkey's forests. The stand parameters are needed to be on trust estimated. Besides, it is important to know the stand diameter distribution for the determination of the technique, time and economic feasibility of a stand maintenance treatment. The shape of the diameter distribution is one of the important elements characterising forest stand structure. In recent years, many researches have used the statistical frequency distributions in the field of forestry. Aim of this study, alteration of the diameter distribution by site quality and age, presented by the actual structure of even aged brutian pine stands in the Isparta Forest region, has been related to the models constructed by basing on the distributions of Gamma, Beta, Normal and Weibull. The data used in the computations of models has been obtained 88 temporary plots. A linear model has been constructed for each distribution, and the coefficients in the model have been computed with the help of regression analysis. Besides, standard error and multiple correlation coefficients have also been determined. Later, the estimated values that the determined models gave have been graphically compared with the actual measurements.