Ortaokul öğrencilerine verilen sağlık eğitiminin öğrencilerin bilgi tutum ve davranışlarına etkisinin değerlendirilmsi
The effect of health education given to secondary school students on their knowledge, attitude and behaviors
- Tez No: 410882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Okul sağlık eğitimleri öğrencilerin sağlıklı davranış biçimi geliştirilmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, 2013-2014 eğitim öğretim yılında Konya il merkezindeki bir ortaokulun 5-8. sınıflarında okuyan öğrencilere verilen sağlık eğitiminin, öğrencilerin sağlıkla ilgili konulardaki bilgi, tutum ve davranışlarına etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan 7 konudan ve 62 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Bu çalışma anket uygulama, eğitim verilmesi ve tekrar anket uygulama şeklinde yapılmıştır. Veriler; ortalama, standart sapma ve yüzdeler şeklinde özetlenmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya konmasında Ki-Kare ve t testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %52,6'sı erkektir. Eğitim sonrasında öğrencilerin sağlıkla ilgili bilgi, tutum ve davranışlarında gelişim görülmüştür.3 günde bir banyo yapma oranı %67,8'den eğitim sonrasında %77,8'e yükselmiştir. 2-3 dakika boyunca dişini fırçalayanlar %55,1'den, %70,1'e yükselmiştir. Hastalıkların bulaşma yolunu bilenler %62,7'den %83,5'e yükselmiştir. Çevre sorunlarıyla ilgili sivil toplum kuruluşlarını bilenler %79,2'den %84,3'e yükselmiştir. Minerallerin vücudumuz için önemini bilenler %64,9'dan %92,2'ye yükselmiştir. Posalı ve lifli besinleri tüketmenin önemini bilenler %35,8'den %61,3'e yükselmiştir. Öğrencilerin sağlıkla ilgili bilgi tutum ve davranışlarında eksik olan kısımların sağlık eğitimi aracılığıyla tamamlanabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
School health education plays an important role for development of students' health behavior and a healthy community organization. This study was carried out to identify the effect of health education given to students, attending to 5-8th grade of a secondary school in the provincial center of Konya in 2013-2014, on their knowledge, attitude and behaviors related to health. A questionnaire including 7 topics and 62 questions was used for data collection. Data was collected in pre-education and post-education period by questionnaire. The data were summarized as mean, standard deviation, and percent. In presenting the relationship between dependable and undependable variables, Chi – Square and t- test were applied.52,6 % of the students are male. It was seen that students on their knowledge, attitude and behaviors related to health has been improved during post education period. It was seen that the rate of having bath within 3 days has increased from 67,8% to77,8% after training. The rate of brushing teeth during 2-3 minutes has increased from 55,1% to 70,1%. Awareness rate of the way of spreading diseases has increased from 62,7% to 83,5%. The rate of knowing non government organizations which deal with environment has increased from 79,2% to 84,3. Awareness rate of necessity of minerals for our body has increased from 64,9% to 92,2%. Awareness rate of consuming dietary fibers has increased from 35,8% to 61,3%.The missing parts of students' knowledge, attitude and behaviors related to health were seen to be completed by health education.