Pediatri hemşirelerinin çalışan güvenliğine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determination of pediatric nurse' views about staff safety
- Tez No: 410892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma, pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin çalışan güvenliğine ilişkin görüşleri, risk algı puanları ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak ve belirli bir zaman kesitinde yapıldı. Araştırma, Konya ili kent merkezinde yer alan beş hastanede, Mart-Mayıs 2014 tarihleri arasında, pediatri kliniklerinde çalışan 169 hemşireye yapıldı. Araştırmada literatür ışığında araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu kullanıldı. Anket formunun üçüncü bölümü araştırma öncesinde hemşirelik ve pediatri hemşireliği alanında altı uzmana gönderildi ve görüşleri alındı. Uzmanların görüşlerinin birbiri ile uygunluğunu değerlendirmek amacıyla Kendall W analizi ve güvenilirlik analizi yapıldı. Verilerin analizi bilgisayar ortamında tanımlayıcı verilerde sayı, yüzde, ortalama, ortanca, standart sapmayla, karşılaştırmalı verilerde ANOVA, tukey HSD, ındependent t testi ile değerlendirildi. Araştırma verilerine göre; pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin yaş ortalamalarının 30,40±6,21olduğu ve hemşirelerin %88,2'si çalışan güvenliği hakkında bilgi aldığı, %58,6'sının bu bilgiye hizmet içi eğitimle eriştiği belirlendi. Hemşirelerin %63,3 çalışma ortamında çalışan güvenliği ile ilgili koruyucu tedbirlerin alınmadığını, %42.6'sı koruyucu tedbirlerin yetersiz, %47,9'u kısmen yeterli olduğunu belirtmiştir. Hemşirelerin çalışan güvenliği değerlendirildiğinde; fiziksel güvenlik alanında gürültü (%95,3), kimyasal güvenlik alanında dezenfektan maddelere maruziyet (%68,6), biyolojik güvenlik alanında son bir yılda kan-vücut sıvıları ile maruziyet (%69,2), ergonomik güvenlik alanında son bir yılda alt ekstremitede ağrı (%90,5), psiko-sosyal güvenlik alanında yorgunluk (%93,5)'un en fazla yaşandığı saptandı. Hemşirelerin çalışan güvenliği risk algı puanları en fazla ergonomik (53,24±27,00) ve psiksosyal (46,91±20,76), en az kimyasal (19,68±19,61) güvenlik alanında ve genel risk algı puanının 35,90±17,78 olduğu belirlendi. Hemşirelerin çalışan güvenliği alanları arasında; cinsiyetle ergonomik güvenlik (p=0,003), öğrenim durumu ile ergonomik ve psikososyal güvenlik (p=0,045, p=0,009), çalışılan birimle kimyasal ve ergonomik güvenlik (p=0,007, p=0,017), çalışma biçimi ile kimyasal güvenlik (p=0,008) arasında anlamlı ilişki olduğu saptandı. Sonuç olarak;pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin çalışan güvenliği alanlarında risk algılarının değişiklik gösterdiği bulundu. Hemşirelerin farkındalıkları desteklenmeli, çalışan güvenliği düzenli olarak incelenmeli ve risk algılanan alanlarda düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was descriptively performed in a definite period of time in order to determine what the opinions of the nurses working in pediatric clinics are regarding the safety of employees, the risk perception scores and associated factors. The research was performed on 169 nurses working in pediatric clinics in five hospitals located in the city center of Konya between March-May 2014. Aquestionnaire developed by the researcher under the light of literature was used. The third part of the questionnaire was sent to six experts in the field of pediatricsnursing and nursing before the research and their opinions were consulted. In order to evaluate the appropriateness of the opinions of the experts with each other, Kendall W analysis and reliability analysis were performed. The analysis of the data was assessed in the computer environment by number, percentage, mean, median, and standard deviation in the descriptive data through ANOVA, Tukey HSD and independent t-test in comparative data. According to survey data; it was determined that the average age of nurses working in pediatric clinics was 30,40±6,2, that 88,2% of the nurses received information about employee safety and that 58,6% of them accessed this information through in-service training. 63,3% of the nurses stated that protective measures related to employee safety were not taken in the work environment, 42,6% stated that the preventive measures were insufficient and 47,9% stated that they were partially sufficient. When the employee safety of the nurses was assessed; it was detected that noise in the field of physical security (95,3%), exposure to disinfectants in the field of chemical security (68,6%) exposure to blood-body fluid over the last year in the field of biological safety (69,2%), pain in the lower extremities in the last year in the field of ergonomic security (90,5%), fatigue in the field of psychosocial security (93,5%) were mostly experienced. Working security risk perception scores of the nurses were determined to be the most ergonomic (53,24±27,00), the least psyche-social (47,28±20,47), the chemical security field (19,68±19,61) and overall risk perception percentage point (35,97±17,82). Among the fields of employee safety of nurses, a significant relationship was found between gender and ergonomic safety (p=0,003), educational status and ergonomic, psychosocial security (p=0,045, p=0,009), the studied unit and chemical safety, ergonomic safety (p=0,007, p=0,017), the study form and the chemical safety (p=0,008). As a result; the risk perceptions of the nurses working in the pediatric clinics were found to vary in the fields of employee safety. Awareness of the nurses should be supported, employee safety should be examined regularly and regulations should be made in the areas where risk is perceived.