Konya yöresel yayla balı ile püren balının kalite kriterleri yönünden karşılaştırılması
Comprasion from the quality criteria terms of Konya highlands regional honey and puren honey
  1. Tez No: 410893
  2. Yazar: EMİNE ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Konya Arı Yetiştiriciliği Birliği tarafından hasat dönemlerinde temin edilecek olan yöresel yayla çiçek ve püren ballarından, 20'şer adet olmak üzere toplam 40 adet bal numunesi kullanılmıştır. Her bir bal numunesi, bal üreticilerinden 500 gr'lık kavanozlara alınıp, analizler için laboratuvarlara getirilmiştir. Konya Yöresel Yayla Çiçek ve Püren ballarında prolin, rutubet tayini, polen, elektriksel iletkenlik, balda suda çözünmeyen katı madde tayini, diastaz sayısı, balda asitlik (serbest), fruktoz, glukoz ve sakaroz düzeyleri belirlenmiştir. Bal numunelerinin analizlerinde TGK Bal tebliğinde belirtildiği üzere uluslararası kabul görmüş Türk Standartları Enstitüsü analiz metotları kullanılmıştır. Analiz bulguları sonucunda incelenen örneklerin ortalama değerleri alınmış, Konya Yöresel Yayla Çiçek ve Püren balları arasındaki istatistiksel analizler yapılmış ve TSE standartları ve TGK Bal Tebliği açısından değerlendirilmiştir. Bu araştırmadaki Konya Yayla Çiçek balından elde edilen sonuçların ortalama değerleri nem % 17.5 ± 0.65, elektriksel iletkenlik 0.38 ± 0.01 μs/cm, suda çözünmeyen katı madde miktarı 0.07 ± 0.01, HMF değeri 22.31 ± 4.46, prolin 488 ± 105, serbest asitlik 24.62 ± 4.02 meq /kg, fruktoz oranı % 40.61 ± 0.28, glukoz oranı % 31.34 ± 0.42, diastaz sayısı 12.54 ± 0.56, C4 şekerleri oranı % 5,5 ± 0.14 olarak bulunmuştur. Bu araştırmadaki Konya Püren Balından elde edilen sonuçların ortalama değerleri nem % 20.4 ± 0.78, elektriksel iletkenlik 0.38 ± 0.01 μs/cm, suda çözünmeyen katı madde miktarı 0.07 ± 0,01, HMF değeri 21.3 ± 3.5, prolin 731 ± 143, serbest asitlik 15.48±3.35 meq /kg, fruktoz oranı % 38.87 ± 0.65, glukoz oranı % 31.21 ± 0.63, diastaz sayısı 37.81 ± 1,56, C4 şekerleri oranı % 5,7 ± 0.08 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
İn this study 20 regional highlands flowers and heather has a total 40 pieces honey is used which will be provided by the harvest period from beekeepers association Konya. Each sample of honey taken 500 g jars by manufactures , were brought to the laboratory for analysis. Proline, determination of moisture, polen, electrical conductivity, determination of water insoluble matter, number of diastase, the acidity of honey, fructose, glucose and sucrose levels were examined from Konya regional highlands flowers and heather honey. For analysis of honey samples is used international accepted analysis methods of TSE as indicated in the TGK notification of honey. İn this study Konya regional highlands flowers honey's analysis result's of average numbers were found: moisture %17,5 ± 0,65, electrical conductivity 0,382 ±0,0026 µs/em, water insoluble matter 0,071 ± 0,0137, HMF 22,31 ±4,46, Proline 488 ± 105, the acidity of honey 24,62 ± 4,02 meq/kg, fructose %40,612 ±0,283, glucose %31,336 ±0,417 number of diastase 12,54 ±0,78, and C4 sucrose %5,5 ±0,140. And Konya heather honey's analysis result's of average numbers were found: moisture %20,4 ± 0,78, electrical conductivity 0,378 ±0,0058 µs/em, water insoluble matter 0,073 ± 0,0106, HMF 21,3 ±3,5, Proline 731 ± 143, the acidity of honey 15,48 ± 3,35 meq/kg, fructose %38,867 ±0,648, glucose %31,209 ±0,628 number of diastase 37,81 ±1,56, and C4 sucrose %5,7 ±0,84.