Metafizik resim
  1. Tez No: 41110
  2. Yazar: FATMA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNÜL GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Metafizik Resim düşüncesi ve sanatçıları tarihsel gelişim sürecine göre, çeşitli yönlerden incelenmiş ve bulgulanmıştır. Metafizik felsefe, Metafizik resim sanatının oluşumunu hazırlayan düşüncelerle birlikte bu anlayış doğrultusunda meydana gelen sanat yapıtlarına yer verilmiştir. Metafizik“Fizik ötesi”anlamına gelmekte ve felsefenin iki farklı kanadı olan İdealizm ve Materyalizm'den, idealizm kanadında yer almaktadır. İdealizm; dünyanın zamanda ve mekanda sonsuzluğu ve Tanrı tarafından yaratıldığı düşüncesini savunur. İdealizm, dünyayı ruhla açıklar. Varlığın düşünce tarafından yaratıldığını kabul eder. Materyalizm düşüncesi ise dünyanın ezeli ve ebediliğini, Tanrı tarafından yaratılmış olmadığını, zamanda ve mekanda sonsuzluğunu kabul eder. İdealistler; insanın, Ben ile Ruh'tan oluştuğunu, ruhun bir cisimle birleşerek maddeye dönüştüğü düşüncesini savunurken, Materyalistler; ruhun insanın vücudunu ayakta tutan“şey”dir diye tanımlamışlardır. Yaratıcılık kavramı bilim ve sanat dallarında sözkonusu olan yaratma yeteneğini kapsar. Metafizik felsefe teorilerinde yaratıcılık, nesnel görüş açısından özel bir ifade, buluş, keşif, yeniyi bulma yeteneği ile kendini gösteren bir tür etkinliktir. Metafizik felsefede yaratıcılık, Tanrı'nın özünden gelen düşüncelerdir. Düş dünyasını değerlendiren sanatçı kendi bilinç düzeyine kadar yükselerek hayale ilişkin bir sanat çalışmasını ortaya koyarken gerçekleştirdiği diğer fiziksel eylemlerdeki gibi davranmaktadır. Metafizik resim 1910 ve 1915 yılları arasında Fütürizmin dinamizmine bir tepki olarak doğmuştur. Fakat ilk örneklerini XV. Yüzyılda Grunewald, Hieronymus Bosch, Huys'ta görmekteyiz.Metafizik resmin felsefesinde sonsuzluk vardır. Bu düşünceler Romantizm sanat akımında William Blake'in mistik resimlerinde de görüşektedir. Metafizik resmin yaratıcısı olan Giorgio De Chirico Yunan mimarisinden etkilenmiş, bütün güzellikleri Antik Yunan kalıntılarında bulmuştur. Metafizik resim sanatına Giorgio De Chirico'dan sonra katılan Carlo Carra, Metafizik resim düşüncesini savunmuş ve bunu yaptığı çalışmalarla desteklemiştir. Giorgio Morandi de basit objelere Metafiziksel ve mistik bir anlam kazandırarak Metafizik resmin öncülerinden olmuştur. Metafizik resim 1910-1915 yılları arasında Chirico, Carra ve daha sonra bu gruba katılan Morandi de yaratıcılığını bulup kısa bir süre sonra rolünü bitirmiştir. Magritte, Salvador Dali, Max Ernst, Chagal, Rene' Magritte, Yves Tanguy, Victor Brauner Metafizik resim felsefesinden etkilenen belli başlı sanatçılar olmuştur. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Metaphysical painting consideration and artists of it are examined and discovered in many respects according to historical process in that research. Metaphysical philosophy, art works created with ideas and prepared formation of metaphysical painting are taken part in the research. Metaphysical mean is“Metaphysics”, and it takes place on Idealism part as the one of two different parts of philosophy. Idealism argues for the ideas of vastness of the world in time and in space and the world with soul and admits existence is created by idea. Materialism consideration admits, eternity and vastness of the world in time and in space and the world isn't created by God. Materialists defined the soul as“thing”that is keep alive human's body while Idealists argued for the idea of man had come into being with I and soul, soul had changed into substance by combined with a matter. Creativeness concept comprises creativeness ability which is question of science and art branches. In theories of metaphysical philosophy. Creativeness is a kind of activity makes itself visible with an exceptional statement from the point of view of objective opinion, invention, exploration, ability of finding new. Creativeness is an idea coming from essence of God. Artist behaves like his other physical actions he realised while puts forth an art work relating to image for consideration rising ti his self conscious. Metaphysical painting raised between the years 1910-1915 as a reaction to the dynamism of futurism, but we see first models of it in Grunewald, Hieronymus, Bosch, Huys in XV. Century. ivThere is infinity in philosophy of metaphysical painting. That kind of ideas are seen in mystic painting of William Blake from the Romanism art trained. Giorgio De Chirico, creative of metaphysical painting is effected from Greek architectural and he find all beauties in antic Greek ruins. Carlo Carra joins metaphysical painting after Giorgio De Chirico. He argues for concept of metaphysical painting and supports this idea with his works. Giorgio Morandi gives meaning to metaphysical and mystic simple objects and he becomes one of the innovator of metaphysical painting. Between the years 1910-1915, metaphysical painting finds creativeness of itself with Chirico, Carra and Morandi, and finishes it's role in a short time. Maritte, Salvador Dali, Max Ernst, Chagal, Rene, Magritte, Yves Tanguy, Victor Brauner are the well-known artists whose are effected with metaphysical painting philosophy.