Otel işletmelerinin beklentilerine göre otelcilik okulları mutfak bölümü öğrencilerinin mesleki eğitimi
- Tez No: 41109
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YAŞAR ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, İşletme, Education and Training, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Çağımızda iç ve dış turizm hareketleri gittikçe yoğunluk kazanmaktadır. Bilmediği ülkeleri gezmek, görmediği yerleri görmek“Bir lokma bir hırka”ile yetinmeyen çağımız insanı için de bulunduğu çevreden uzaklaşmak vazgeçilmez bir istek olarak gelişmektedir. Ekonomiye katkıları bakımından en önemli sektörlerden biri haline gelen turizm, eğitim ve öğretimi geliştirdiği takdirde arzını artıracak buna paralel olarak da geliri artacaktır. Yurdumuz gerek doğa güzelliği, gerek tarihi zenginlik ve köklü bir mutfak kütürü ile turist çeken ülkelerin başında gelmektedir. Bu nedenle konaklama işletmeleri ve buna bağlı olarak yatak kapasitemiz gelişmekte ve artmaktadır. Gelişmeye paralel, yatak kapasitesinin artışına uygun olarak bu alanda eleman yetiştirmek ve yetişirilecek elemanların işletmelerinin ihtiyacını karşılayacak nitelikte olmalarını sağlamak eğitim kurumlarımızın sayesinde olacaktır. Eğitim kurumlan, çağın teknik ve sosyal gelişmelerini takip etmek ve yenilemek zorundadırlar. Araştırma konusunun amacı; otelcilik okulları mutfak bölümü mezunlarının iş hayalında başarılı olabilmeleri için, mevcut eğitimin değerlendirilmesi işletmelerin görüş ve önerileri alınarak yeniliklerin getirilmesi sağlanmalıdır. Bu amaçla, otelcilik okulları mutfak bölümü mezunlarının piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda yetiştirilmesi ve müfredatlarının gözden geçirilmesi için bu araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Local foreign tourism get an important situaiton at the recent time. Nutrition and wearin are major neccesity of the people. They aren't contented with a cloth meal. The people need travel foreign country go for away from home district. According to the increasing of the number of hotels and their capacity, the necessity of educated person increases. The association of education are responsible from instruction of education of person who will work intourism industriy. The association of education have to consider the technique social improvements of the century. The students, which graduated from the kitchen class of the hotel tourism vocational high school, can be succesful by providing this situatinos. Applying education must be estimated, recomendation of the company must be taken new techniques, which are used in catering industry, must be applied during the practice at the kitchen clases. This investigation is prepaired for the purpose of education of the kitchen class's students of the hotel tourism vocational high school accerding to the condition of catering industry considering the programme of the lessons. u