Hazır giyim sektöründe nitelikli işgücünün verimliliğe etkisi
  1. Tez No: 41117
  2. Yazar: NEFİSE ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEZAHAT SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmada, hazır giyim sektöründe nitelikli işgücü verimlilik ilişkileri ele alınarak incelenmiştir. Sırası ile hazır giyim işletmelerinin ve işgücünün yapısı, nitelikli işgücü verimlilik ilişkisi ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Üretim süreci içinde apartura takma işleminin yapıldığı bantta zaman etütleri yapılarak işçilerin işi gerçekleştirme süreleri, iş akışları incelenerek dağılım zamanı payları ayrıca işin zorlanma derecesine göre dinlenme zamanı payları saptanmış bunlara bağlı olarak da işçilerin verimlilik oranları hesaplanmıştır. Ayrıca çalışmanın zenginleştirilmesi amacıyla işçilerin apartura takma işleminin işlem öğelerini gerçekleştirme süreleri de incelenerek, birbirleriyle gruplar bazında karşılaştırmalar yapılmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This paper examines the qualified workforce productivity relationships in garment-making sector. Firstly; the structure of garment-making industries and workforce and qualified workforce productivity relationships are dealt with in details. The time in which the workers realize their works are determined through time studies on bands of slit mounting. Similarly, dissemination time slices and rest time slices are settled according to the work flows and difficulty level of the work. Accordingly; productivity rates of the workers are set. In order to enrich the research; group-based comparisons are held through the examination of realization time of the work components. IV