Hazır giyim üretimi yapan işletmelerin kalıp hazırlama teknikleri ve kalıp hazırlarken karşılaştıkları güçlükler üzerine bir araştırma
- Tez No: 41116
- Danışmanlar: PROF. YÜKSEL TANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Hazır Giyim Sektörü, bugünkü gelişmişliği ile ekonomiye katkı açısından büyük bir önem arzetmektedir. Hazır Giyim Sektörü Türkiye açısından ne kadar önemliyse sektör için de o kadar önemli olan bir konu da üretilecek giysilerin kalıplarının hazırlan masıdır. Hazır Giyim de kalıp, zamandan, malzemeden ve enerjiden sağladığı ekonomi ve giysiye estetik değerler kazandırma, vücuda iyi uyum sağlama açılarından önemli bir iş lemdir. Eskiden olduğu gibi aynı modeli uzun süre çalışma yöntemi artık geçerliliğini yitirdiğinden, kalıp ve kalıpçılık daha önem kazanmıştır. Günümüz pazarlarında aynı modelden az sayıda üretim ve fazla model değişikliği isteği, kalıp hazırlama işleminin bilimsel hale getirilmesi zorunluluğunu ortaya çıkar mıştır. Bilimsel hale getirilecek her konuda olduğu gibi, kalıpçılık konusunda da giysi ka lıplarının hazırlanmasında kullanılan bazı kuralların öncelikle saptanması ölçülerin be lirli bir standardının olması ve işletmenin o toplumun özelliklerini yansıtan standartları esas alması gereklidir. Bu sebeple, bu araştırma ile Hazır Giyim üretimi yapan işletmelerdeki kalıp hazır lama teknikleri ve kalıp hazırlarken karşılaştıkları güçlükler ortaya çıkarılmaya çalışıl mıştır. Araştırmaya giriş bölümüyle başlanmış ve ikinci bölümde ilgili literatür bilgileri ne yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın planlanması ve yürütülmesine temel olan metod ve materyal açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde Hazır Giyim üretimi yapan işletmelerin kalıp hazırlama tekniklerinin ve kalıp hazırlarken karşılaştıkları güçlükleri araştırmak amacıy la uygulanan anket sonucu elde edilen verilerin tartışılması ve değerlendirilmesine yer verilmiş, elde edilen veriler marijinal tablolara dökülerek, gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise, araştırma sonucu elde edilen Hazır Giyim üreti mi yapan işletmelerin kalıp hazırlama teknikleri ve kalıp hazırlarken karşılaştıkları güç lükler ile ilgili bulgular doğrultusunda bir sonucu varılmış ve Hazır Giyim işletmelerine bu konularla ilgili bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ready made clothing sector with its improvement today showed a great importan ce by contributing to economy Besides Ready made clothing sector's importance for Turkey also the preparing of forms is an important subject for the sector. Using forms in Ready made clothing sector saves time, equipment and energy, it gives clothing estetic values, also it provides a hormony with the body. As it is used to use the same model for long periods of work today lost its value, using forms became more important. In today's markets the demand of producing the same model in low numbers and the wish of preparing more different models has created a necessity in the function of preparing forms scientifically. Like any subject that is to be scientific, it must be based on to set of some rules in preparing clothing forms by certain standards of measures and a company should consi der the standarts which reflects the properties of that society. Because of this, the difficulties that are faced in preparing forms and techniques in preparing forms in ready made clothing company has tried to be shown by this research. The research started with introduction and in the second part the knowledge of re lated literature has been written. In the third part the planning of research and the basic metod and material has tried to be explained. In the fourth part of the research, the debate of the results of inquiries of techniqu es that is prepared in R. M. Companies and the difficulties that have been faced are writ ten also the essential statistical analysis are made and the data were put in marginal tab les. In the conclusion of the research, a conclusion has to be reached by using the rela ted discovery of difficulties and techniques which have been used in preparing forms for the R. M. C, and some advices have been given to R.M.C. about this issue.