El dokumalarının hazırlık, desen ve üretim aşamalarında gelişen teknolojiden yararlanma imkanları
- Tez No: 41126
- Danışmanlar: PROF.DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET El sanatları, bütün halk sanatları gibi ulusların kültürel kişiliklerinin en canlı ve anlamlı belgeleridir. İnsanların giyinme ihtiyaçlarının karşılanması, dış etkilerden korunması ve yaşadıktan çevrenin en iyi şekilde düzenlenmesini sağlamak için yapılan dokumacılık da bu el sanatlarının en eskilerinden biridir. Atkı ve çözgü ipliklerinin dikey açı yapacak şekilde, birbirinin altından ve üstünden geçirilmesiyle ortaya çıkan düz yüzeyli mamullere,dokuma denmektedir. Dokumalar; kullanılan araç ve tekniklerine göre dört ana grupta toplanır. Bunlar; Çarpana, kirkitli, mekikli ve mekiksiz dokumalardır. Bir dokumanın tasarımını yapabilmek için tahar,armür (gücülerin ayaklara bağlanış planı ve ayak basış sırası), atkı ve çözgü renk raporunun planlanması gerekir. Bu plan sonunda ortaya dokuma (örgüsü) tasarımı çıkar. Değişik tasarımlar elde etmek için hazırlanan planların herhangi birinde değişiklikler yapılması mümkündür. Tasarım, zihinde canlandırılan bir düşünceyi gerçekleştirmek için, yaratıcı özelliği kapsayacak şekilde ifadelendirilmesi, kağıt üzerine nakledilişi olarak tanımlanabilir. Bilgisayar teknolojisinin son yıllarda ülkemizde de hızlı bir yayılma süreci içine girmesi, bilgisayar destekli tasarımlan artırmıştır. Bugün tekstil sektöründe bilgisayarlann üretim ve tasarım aşamasında kullanımı oldukça hızlı bir şekilde yayılmakta ve desen geliştirme çalışmalarını çok çekici hale getirmektedir. Kumaşın dokunabilir olması ve amaçlanan kullanıma uygun özelliklerde tasarlanması gerekir. Çok seçenekli olan tasarım çalışmalarında seçenekleri, hızlı bir şekilde oluşturup; diğer alanlarda olduğu gibi tekstil tasarımında da bilgisayarların yararlı kullanımına en uygun ortamı oluşturmaktadır. Bu çalışmada da amaç (kumaş) dokuma tasarımının tüm teknik ve estetik yönleri ile bilgisayara yaptırılması, oluşturulan bilgisayar paketinin, kullanıcıya imkan ölçüsünde az iş bırakarak çok sayıda seçenek sunması ve her aşamada açıklayıcı bilgilerle en uygun sonuçların en kısa zamanda elde edilmesini sağlamaktır. Bu seçenekler tahar, armür, renk planı, ip boyutlan, kumaş boyutlan gibi temel estetik ve fiziksel kumaş parametreleriyle ilgilidir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Handicrafts, like all people arts, are the most lively and meaningful documents of cultural personalities of nations weaving which is done for meeting people's dressing need, for defending themselves from outside effects and for securing the environments they live to be put in order in a very well feature is also one of the oldest ones of these handicraft. Smooth surfaced goods that occurs from filling and warp yarns to be passed over or under other ones shaping vertical angle. Weavings are collected in four main groups according to the tools that are used and techniques. These are; çarpana, kirkitli, with netting needle and without netting needle weavings. To be able to make a weaving project, it is necessary that lease, dobby (the plan of being tied of heddle's to the butts and pressing turn of foot), color report of filling and warp must be planned. At the end of thed plan, weaving (lapper) project occurs. It is possible that it can be made some changes in any one or all of the plans that are made ready for obtainning different projects. Project can be defined an expression and a transfer on to the paper of. An idea that is dreamed in mind to come true containing the creative peculiarity. Computer technologies being in a process of being speread very quicly also in our country at last years increased the computer - supported projects. Today it is spread out very quickly that computersare used in project and production steps in textile industry and makes design improving workings very attractive. It is necessary that cloths must be weavable and must be planned in a peculiarity that is suitable for aimed usage. In planing workings which have very multiple choice the needs for making choices in a very quick way forms the most suitable situation for using computeers in textile planning like other industries. In this study the purpose is (cloth) also to make computer do the projecting of weaving with all the technical and aesthetical directions, leaving minimum work which is in possibility by computer package formed, offering choices in large number and securing the most suitable results in a very short time with explaining informationsIII in all steps. These choices are related with base aesthetical and physical cloth parameters such as lease, dobby, color plan, rope dimensions, cloth dimensions.