Okul öncesi eğitim kurumlarına giden ve gitmeyen ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin alıcı ve ifade edici dil düzeyleri
- Tez No: 41128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Okulöncesi eğitim kurumlarına giden ve gitmeyen ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin alıcı ve ifade edici dil düzeylerini saptamak amacıyla yapılan bu çalışmada okulöncesi eğitim kurumlarına gitme durumu, sosyo-ekonomik düzey, cinsiyet, anne-baba öğrenim duru mu, kardeş sayısı ve doğuş sırası bağımsız değişkenler olarak, öğrencilerin alıcı ve ifade edici dil düzeyleri ise bağımlı değişkenler olarak kullanılmıştır.. Araştırmanın evrenini Ankara ilindeki ilkokul ve ilköğretim okullarında okuyan ilkokul birinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklerini alt ve üst sosyo ekonomik düzeyleri temsil eden dört ilkokuldan seçilen 50' şer öğrenci olmak üzere toplam 100 öğrenci oluşturmaktadır Öğrencilerin 50'si okulöncesi eğitim kurumlarına giden diğer 50'si ise gitmeyendir. Öğrencilerin 50'si kız, 50' si erkektir. Öğrencilerin seçilmesinde araştırmacı tarafından hazırlanan Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında öğrencilerin alıcı dil düzeylerini ölçmek için“Peabody Resim-Kelime Testi”, ifade edici dil düzeylerini ölçmek içinde“Lügatçe ve Dil Testi”kullanılmıştır. Verilerin Analizi için %, X2 Bilgisayar Programı kullanılmış ve anlamlılık derecesi olarak 0.05 esas alınmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. Okul öncesi eğitim kurumlarına giden öğrencilerin alıcı dil düzeyleri ifade edici dil düzeyleri (“resimleri isimlendirme”ve“resimleri işlevlerine göre tanımlama”düzeyleri), gitmeyenlerden yüksek bulunmuştur (P0.05), resimleri isimlendirmede ise anlamlıdır (P0.05). Kız ve erkek öğrencilerin dil düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktur (P>0.05). Anne ve baba öğrenim durumlarına göre öğrencilerin dil düzeyleri arasında yüksekokul mezunu olanlar lehine anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is made with an aim to determine the perceptive and expressive language levels of the first grade primary school students who have or not an experience of a preschool educational institution. The experience of a mentioned above institution, socio-economic level, sex, educational status of parents, number of the children in the family and their order of birth are used as independent variables and the perceptive and expressive language levels, as dependent variables. The study is made on 100 first grade students of the primary schools of the Ankara province. These students are chosen from 4 primary schools. The half of them represent the lower socio-economic level and the other half, the higher one. 50 of the students are female and the other 50-male. In selection of the students a“Students Surveying Form”, prepared by the researcher have been used. In collection of the data, a“Peabody Picture-Vocabularly Test”is used to survey the perceptive language level of the students and a“Vocabulary and Language Test”, to survey their expressive level. For analysis of the data, %X2 computer programme has been used and 0.05 has been taken as basis of the perceptive degree. In conclusion of the accomplished analysis the following findings have been obtained : The perceptive and expressive language levels of the students who have an experience of a preschool edicational institution (as their abbility levels to“name the pictures”and to“describe the pictures according to their functions”) were determined to be higher than the level of those who have not an experience of a mentioned above institution (P0.05), but the difference between the same groups as naming the pictures was significant (P0.05). There was not also a significant difference between the language levels of the female and male students (P>0.05).