Endofitik bakterilerin hıyar bitkilerinde kolonizasyonunun ve bitki gelişimine etkisinin araştırılması
The investigation of the effects of endophytic bacteria on plant growth promotion and colonization in cucumber plants
  1. Tez No: 411307
  2. Yazar: ŞAHİKA AKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, yüzey dezenfeksiyonu yapılmış sağlıklı hıyar bitkilerinin içsel dokularından izole edilen ve daha önceden in vitro koşullarda bitki gelişimini artırma (PGPR) potansiyelleri belirlenmiş olan 6 endofitik bakteri EB izolatının; hıyar bitkilerinde bitki büyüme parametrelerine ve verime etkisi ile bitki içerisinde kolonizasyon potansiyelleri araştırılmıştır. EB izolatları, tohum bakterizasyonu ve fide kök içirme uygulaması biçiminde sisteme verilmiştir. Verim denemeleri, serada topraksız tarım koşullarında, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere iki kez tekrarlanmıştır. Çalışmada biyokütle oluşumu (kök, gövde, yaprak ve meyve), verim (toplam ve pazarlanabilir) meyve kalitesine (çap, boy, sertlik, renk vb.) ilişkin çeşitli ölçüm ve analizler yapılmıştır. EB uygulamalarının, bitki gelişimi ve verimini negatif kontrole oranla %5-28 oranında artırdığı saptanmıştır. Hem biyokütle hem de verim değerleri açısından en başarılı uygulamanın 56 no.lu EB izolatı olduğu belirlenmiştir. EB'lerin bitki içinde 62 gün süreyle hıyar köklerinde ve yeşil aksamında başarıyla kolonize olduğu saptanmıştır. Bu tez çalışmasında kullanılan bakteri izolatlarının, 16s rRNA primerleri kullanılarak yapılan moleküler tanılama testleri ve sekans analizi sonucunda; 37 ve 56 no.lu EB izolatlarının Pseudomonas punonensis, 80 no.lu izolatın Ochrobactrum pseudintermedium, 83 no.lu izolatın Pantoea agglomerans, 99 no.lu izolatın Bacillus thuringiensis ve 112 no.lu izolatın ise Pseudomonas fluorescens olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated for six endophytic bacteria (EB) strains, which were isolated from the internal tissues of surface disinfected cucumber plants and previously screened according to in vitro plant growth promoting tests, to effects on increasing the plant growth parameters and yield, and the colonization rate in cucumber plants. EB inoculation took place two times; before sowing as seed coating and after transplanting as substrate drenching. In the greenhouse conditions, yield experiments were repeated two times as spring and autumn under soilless cultivation system. In this study, some measurements and analyzes were carried out related with the biomass (fresh and dry weights of root and shoot), yield (total and marketable), and quality of fruits (diameter, length, stiffness, color and so on.). EB isolates increased the plant growth and yield at the rate of 5-28% compared to non treated the negative control. EB strain 56 was determined as the most successful treatment in terms of both biomass and yield. It was recorded that tested EB strains were successfully colonized on root and shoot tissues for a period of 62 days. In this thesis, tested EB strains were identified according to the results of molecular diagnostic test by using 16s rRNA primers and sequence analysis as Pseudomonas punonensis (strains 37 and 56), Ochrobactrum pseudintermedium (strain 80), Pantoea agglomerans (strain 83), Bacillus thuringiensis (strain.99), and Pseudomonas fluorescens (strain 112).