Farklı gübre dozlarının dev kralotu (Pennisetum hybridum)'nda biyokütle verimi ve bazı verim özelliklerine etkisi üzerinde araştırmalar
Investigations on the effect of different fertilizer doses on the biomass yield and some yield characteristics of giant king grass (Pennisetum hybridum)
- Tez No: 411306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kontrollü şartlarda yürütülen bu araştırma, farklı azot (0, 5, 10, 15, 20 kg/da) ve fosfor (0-5-10 kg/da) dozlarının dev kralotu (Pennisetum hybridum)'nda biyokütle verimi ve diğer verim özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, bitki boyu, kardeş sayısı, yaprak oranı, kuru madde oranı, ham protein ve kül oranı, kök verimi gibi özellikler incelenmiştir. Sonuçlar, incelenen tüm özelliklerin N ve P uygulamalarından etkilendiğini ve dekara 15 kg N ile 10 kg P dozu uygulamasının en yüksek verim ve kalitede ot üretimi sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study conducted under controlled conditions was carried out to evaluate the effect of five nitrogen (0, 50, 100, 150 and 200 kg ha-1) and three phosphorus levels (0, 50 and 100 kg ha-1) on the biomass yield and some other yield components of giant king grass (Pennisetum hybridum). Some characteristics such as plant height, number of tiller, leaf portion, dry matter content, crude protein and ash content, root weight were tested in the study. Results indicated that the effects of N and P treatments on all characteristics tested were significant, and, the combination of 150 kg N and 100 kg P ha-1 had the highest yield and quality forage production.