Mersin uçucu yağı içeren yenilebilir film üretimi ve kaşar peynirinin muhafazasında mikrobiyal inaktivasyona etkisi
The production of edible film containing myrtle essential oil and its effects on microbiological inactivation during kashar cheese storage
- Tez No: 411308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada yenilebilir film kaplamaların kaşar peynirinin depolanmasında mikrobiyal inaktivasyona etkisi incelenmiştir. Ana materyal olarak peynir altı suyu protein izolatı kullanılan film üretiminde, % 2 oranında mersin uçucu yağı içeren ve içermeyen iki tip film solüsyonu elde edilmiştir. E. coli O157:H7. S. aureus ve C. albicans ile 106 kob/g düzeyinde yapay kontaminasyon uygulanan kaşar peyniri örnekleri daldırma metodu ile yenilebilir film kaplanmıştır. Yapay kontamine kaşar peyniri örnekleri film kaplama işleminin ardından +4⁰C'de 90 gün boyunca depolanmıştır. Film kaplanmış ve kaplanmamış kaşar peyniri örneklerinde depolama periyodu boyunca 1. 7. 15. 30. 60. ve 90. günlerde yapılan sayımlar ile mersin uçucu yağının E. coli O157:H7. S. aureus ve C. albicans'a karşı antimikrobiyal etkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca peynir altı suyu protein izolatı bazlı film kaplamanın kaşar peynirinde bazı fiziksel ve kimyasal özellikler üzerine etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, whey protein isolate (WPI) films incorporated were produced and antimicrobial effect was tested against E. coli O157:H7, S. aureus ve C. albicans on the kashar cheese samples. The WPI was used as the main material in the production of film containing myrtle essential oil 2 %. Kashar cheese used as food matrix were artificially contaminated with E. coli O157:H7, S. aureus ve C. albicans at 6 log cfu/g and was coated with dip method. Artificially contaminated cheese samples were coated with preperad edible film and stored at 4°C for 90 days. Antimicrobial effectiveness of edible film against each of three pathogens were evaluated by counts performed on 1. 7. 15. 30. 60 and 90 days of storage period. Moreover moisture migration, some physical and chemical properties were investigated on kashar cheese samples coating protein-based edible film. In the study, the aim was to extend the shelf life of cheese, evaluation of the cheese dairy industry waste whey protein and the investigation of antimicrobial effect some important food pathogens.