Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi kullanılarak küçükbaş hayvancılık işletmeleri için uygun yer seçimi
Selection of convenient locations for small ruminant farms by using remote sensing and geographic information system
  1. Tez No: 411344
  2. Yazar: ESİN DERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BAKİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, İzmir ili Karaburun yöresinde küçükbaş hayvancılık işletmeleri için en uygun alanların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, ilk olarak uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi kullanılarak bir sorgu modeli geliştirilmiştir. Modelin geliştirilmesinde, küçükbaş hayvancılık işletmeleri için uygun yer seçimine ilişkin yasal ve teknik esaslar dikkate alınarak, sekiz farklı değerlendirme ölçütü (yerleşim yerlerine uzaklık, göl ve benzeri su kaynaklarına uzaklık, su havzaları koruma alanlarına uzaklık, rüzgar enerji santrallerine uzaklık, sulama ve drenaj kanallarına uzaklık, eğim, bakı ve arazi kullanım sınıfı) ve bu ölçütlere ilişkin“uygun”,“koşullu uygun”ve“uygun değil”şeklinde üç farklı değerlendirme sınıfı öngörülmüştür. Sonra, geliştirilen modelle araştırma alanındaki örnek işletmelerin yerlerinin uygunluğu sorgulanmıştır. Yapılan sorgulamada, araştırma alanı arazı varlığı (42 707.15 ha) içerisinde oransal olarak, küçükbaş hayvancılığın yapılmasına“uygun”alanların % 3.54,“koşullu uygun”alanların %2.78 ve“uygun olmayan”alanların ise % 93.60 olduğu, ayrıca seçilen örnek işletmelerin yerlerinin ise hiçbirinin uygun olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, araştırma alanındaki arazilerin genelinin özellikle bakı ve arazi kullanım sınıfı bakımından küçükbaş hayvancılık için uygun olmadığını göstermiştir. Ayrıca araştırmada, hayvancılık işletmesi yerlerinin seçiminde geliştirilen sorgu modelinin işlevselliğinin ve kullanım etkinliğinin arttırılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the optimum lands small ruminant farms in Karaburun, İzmir. For this purpose, first of all, an interrogation model was developed by using remote sensing and the geographic information system. When developing the model, eight different evaluation criteria (distance from settlement areas, distance from water resources like lakes, distance from irrigation and drainage channels, distance from safety area of wind power plant, distance from water basin protection areas, , slope, aspect, and land use class) and three different evaluation classes concerning these criteria as“convenient”,“conditionally convenient”, and“inconvenient”were envisaged by considering the legal and technical fundamentals on the selection of convenient locations for sheep/goat husbandry farms. Later on, the convenience of the locations of the sample farms in the study area was interrogated by means of the model developed. In the interrogation performed, it was established that the rates of the lands“convenient”,“conditionally convenient”, and“inconvenient”for carrying out sheep/goat husbandry within the total lands of the study area (42 707.15 ha) were % 3.54, % 2.78, % 93.68 ,respectively and that none of the locations of the sample farms selected were convenient. These results showed that the overwhelming majority of the lands in the study area – particularly the topographical structure – were not convenient for sheep/goat husbandry. In addition, proposals were made for the enhancement of the functionality and use efficiency of such a query model in the selection of locations for animal husbandry farms.