Avrupa Birliği taze meyve ve sebze ortak piyasa düzeni ve Türkiye'nin uyumu
European Union Common market of fresh fruit and vegetable and Turkey's integration
- Tez No: 411357
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIZILASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Avrupa Birliği'nde, pazarlanabilen tarım ürünlerinin tamamına yakını Ortak Tarım Politikası kapsamındaki ortak piyasa düzenlemelerine göre yönlendirilmektedir. Bu nedenle Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde Türkiye tarımı ile ilgili en önemli unsur, tarım politikasının OTP'ye ve OPD'ye uyumudur. Bu kapsamda yaş meyve ve sebze faaliyet alanındaki piyasa düzenlemelerinin de uyumunu gerekli kılmaktadır. İklim ve coğrafi yapısının uygunluğu nedeniyle iç tüketim ve ihracat imkanları bakımından Türkiye oldukça büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak Türkiye'deki mevcut yapının, tam üyeliğin bu alanda da sorunsuz sağlanabilmesi amacıyla kalite ve standart, denetim, pazarlama, yönlendirme, fiyat oluşumu, kamu rolü, örgütlenme vb. konularda AB'de sürdürülen uygulamalarla da uyuşması gerekmektedir. Bu nedenle çalışmada, dünya meyve sebze üretimi ve ticareti, AB'de uygulanan yaş meyve ve sebze ortak piyasa düzenlemeleri, tarihçeleri ve Türkiye'deki yaş meyve sebze üretimi ve ticareti dikkate alınarak Türkiye'nin AB yaş meyve sebze ortak piyasa düzenlemelerine uyumu konusu, alınması gereken önlemler ve olası sonuçların tartışılması ve açığa çıkarılması amaçlanmaktadır. Türkiye yaş meyve ve sebze sektöründe AB uyum çalışmaları devam etmektedir. Ancak gerçekleştirilen reformlara rağmen Türkiye'de tarım sektörünün AB tarımı ile yapısal ve idari yönden bulunan farklılıkların aşılamadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Almost most of the agricultural products in the EU are directed according to common market organizations included in Common Agriculture Policy. Therefore, adaptation of agricultural policy is the most important article in Turkey's accession period. In this context, adaptation of Common Market Organization for fresh fruit and vegetable plays an important role. Due to climate and geographical facilities, Turkey has gracious composition at domestic consumption and export potential. On the other hand, it is necessary to reach an agreement with the applications in the EU in the context of quality and standards, monitoring, marketing, management, pricing, publication, becoming union etc. for providing Turkey accession without any problem in this sector. For this reason in this study, considering world production and trade of fresh fruit and vegetables, fresh fruit and vegetable market organizations applications, their history in the EU and production and trade of fresh fruit and vegetables of Turkey, necessary precautions and possible results of accession are aimed to discuss and to reveal. EU harmonisation studies at Turkey's, fresh fruit and vegetable sector are in progress. However, in spite of the performed reforms, structural and administrative differeneces between EU and Turkey's agricultural sector do not seem to be accomplished.