Dondurulmuş ve yaş meyve-sebze ihracatında pazar fırsatlarının analizi ve ihracat olanaklarının araştırılması: Japonya pazarı ve genel bir değerlendirme
Analyzing of foreign market opportunities and enhancement of export possibilities in market of fresh and frozen fruit and vegatable: Japan market and a general suming foreign market up
- Tez No: 89408
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Pazar fırsatları; bir firmanın herhangi bir pazarda, ilgisinin ve tatmin edebilme gücünün olması koşuluyla, o pazarın gereksinim duyduğu her türlü ihtiyacın karşılanması için, firmalara pazarlama eylemlerinde rekabet gücü kazandıran ve pazarlama eylemlerinin gerçekleştirilmesiyle ilgili olanakları sunan her şeydir. Pazarlamadaki başarı, firmaların olanaklarının ve dış pazar koşullarının analiz edilerek, firma ve pazar özelliklerine uygun yapının oluşturulmasına bağlıdır. Türkiye, yaş ve dondurulmuş meyve sebze üretiminde oldukça yeterli bir yapıya sahip olmakla beraber; üretim ve pazarlama organizasyonundaki yetersizlikler, firmaların küçük ölçekli olmaları, dış pazar talepleri doğrultusunda istenilen nitelik kalite ve çeşitte üretim yapılamaması, devletin takip ettiği politikaların tutarsız ve yetersiz olması gibi; üretimden başlayıp pazarlama fonksiyonlarının yerine getirilmesine kadar ki bütün aşamalarda mevcut olan çeşitli eksiklikler ve yetersizlikler nedeniyle, dış pazar fırsatlarını tam olarak değerlendirme olanaklarından yoksun görülmektedir. Dondurulmuş meyve sebze açısından en büyük pazarlar gelişmiş ülke pazarları olup, şu anda Türkiye için en önemli pazar Avrupa Birliği Ülkeleridir. Dondurulmuş meyve sebzeye olan talebin başta AB ülkeleri olmak üzere diğer gelişmiş pazarlarda hatta gelişmekte olan pazarlarda da hızla artacağı beklenmektedir. Dünyada en fazla dondurulmuş meyve ve sebzenin tüketildiği pazarlar, ABD, Avrupa Birliği Ülkeleri ve Japonya'dır. Türkiye'nin hali hazırda söz konusu ürünleri ihraç ettiği ülkelerin başında, özellikle Almanya olmak üzere diğer AB ülkeleri gelmektedir. Suudi Arabistan başta olmak üzere Orta Doğu ülkelerinin bir kısmı dondurulmuş meyve sebze ihracatında önemli pazar konumundadır. Doğu Avrupa ülkelerinden Rusya Federasyonu ve Ukrayna ise gelişmekte olan pazarlar olup, uzun dönemde Türkiye için son derece önem taşıyan pazarlar arasındadır. ABD ve Japonya dondurulmuş meyve sebze ihracatı için önemli fırsatlar yaratacak ülke olmakla beraber, pazarın uzak olması, istenilen nitelik ve çeşitte mal üretilememesi ve taşıma maliyetlerin yüksek olması gibi nedenlerle en azından şimdilik, sınırlı ölçüde değerlendirilebilecek pazarlar arasındadır. Dondurulmuş meyve sebze tüketiminde önemli yeri olan Japonya'nın Türkiye açısından önemi, tüketimin çok olmasına karşılık üretimin yok denecek kadar az olması ve pazarda Türk ürünlerinin kabul görmesi halinde, ihracatta süreklilik sağlanabilecek ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Bu pazara olan ihracat yok denecek kadar az olmakla beraber, bir takım eksikliklerin giderilmesi, kalite çeşit ve sağlık standartlarıyla ilgili sorunların çözümlenmesi halinde, gelecekte Türkiye açısından önem taşıyan ve bu nedenle önem verilmesi gereken pazardır. Yaş meyve sebze ihracatı, dondurulmuş meyve sebze ihracatına nazaran pazar açısından daha çok çeşitlilik göstermektedir. Yaş sebzenin taze olarak ulaştırılması büyük ölçüde taşıma araçlarının yeterliliğine bağlı olması nedeniyle, özellikle AB, Orta Doğu ülkeleri, Doğu Avrupa ülkeleri Türkiye açısından önemli pazarlar olup, en fazla ihracat yapılan ülkeler, başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri Suudi Arabistan, Rusya Federasyonu, Romanya ve Çek Cumhuriyetidir. Yaş sebze ve meyve ihracatının artırılması da; yukarıda belirtilen hususların ne ölçüde yerine getirilebileceğine bağlıdır. Türkiye'nin söz konusu sektördeki ihracat başarısı, dünya pazarlarındaki fırsatlarının değerlendirme yeterliliğine ve dış pazar taleplerine uygun standart ve kalitede mal tedarik edebilmesine bağlıdır. Gelişmiş ülke pazarlarına uygun adaptasyon sağlanırken, gelişmiş ülke pazarlarında değerlendirilemeyen ürünlerin, Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Türk Cumhuriyetleri gibi yeni pazarlarda, ülke imajını zedelemeyecek şekilde değerlendirilmesi başarı şansını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Market opportunities cover everything that offers possibilities to firms concerned with realizing of the marketing operations and that makes a contribution to competition power in their marketing efforts to satisfy every kind of the requirements that the market needs, provided that a firm has an interest and satisfaction power in any market. Success in the marketing depends on the ability of the firm to constitute a suitable structure in harmony with the features of the firm and market, by analyzing their possibilities and condition of foreign market. However Turkey has a rather adequate structure as regards production of fruits and vegetables, it seems that Turkey has not enough possibilities to make profitable use of the foreign market opportunities completely because of various deficiencies and insufficiencies in all phases ranging from the production to marketing, such as the fact that the firms are of small scale, the production can not be produced in terms of quality, sort and variety which is demanded by foreign market and failing policies that the government has carried out. The largest markets in regard to consumption of the frozen fruits and vegetables are the developed countries; and the most important market is European Union countries for Turkey in the present time. It is expected that the demand for Frozen Fruit and vegetable will show a rapid increase in the leading of European Union countries, and in the other developed countries, even in the markets of developing countries as well. USA, Japan and European Union countries are the markets where the consumption of the frozen fruits and vegetables are the highest in the world. Among the countries which Turkey has been exporting its products at issue the most are the European Union Countries, especially Germany. Some of the Middle East countries, especially Saudi Arabia has an important market positions in the frozen fruits and vegetables exports. Russian Federation and Ukraine of the Eastern Europe are the developing markets and they are among the crucial markets for Turkey in the long term. Although USA and Japan are important countries which can give opportunities in the exports of the frozen fruits and vegetables in prospect, they are among the countries that can be evaluated as limited at least for now, due to the fact that the market is too far, the coast of transport is high and the products can not be produced at the desired quality and variety by the countries at issue. As regards for Turkey, the importance of Japan that has an important positions in the consumption is due to the fact that it is a country in which continuity in the exports of frozen fruits and vegetables can be realized, in case the Turkish products are accepted in the market, and the fact that the consumption is very high although there is nearly no production. Although such a little product is exported to Japan, in case some deficiencies are removed and the problems in regard to quality and transportation are solved, Japanese market will be very important for Turkey in the future, for this reason it is among the market which should be attached importance. The exports of fresh fruits and vegetables have indicated far more variation in terms of market compared to exports of frozen fruits and vegetables. Because that transmission of fresh fruits and vegetables as fresh depends heavily on the capacity of the transportation vehicles, in particular European Union, Middle East and Eastern European countries are important markets for Turkey and the countries exported at the most level are some European Union countries, in the leading of Germany, Russia Federation, Romania and the Check Republics. Increasing in the exports of fresh fruits and vegetables are also related to what extent matters mentioned above can be solved. Realizing of the products that cannot be evaluated in the developed markets such as Middle East, East Europe and Turkish Republics, without causing any degradation in the image of the country, will increase the success probability of Turkey. During the period of adaptation of Turkey for the markets of developed countries, it will increase the probability of Turkey's success in case the products that can not be evaluated in the markets of developed markets are exported to new markets like Middle East, Eastern Europe, and Turkish republics, without causing any degradation in the image of country.