Akkuş fasulyesinin farklı ekolojilerde kalitatif ve kantitatif özelliklerinin belirlenmesi
Determining of the qualitative and quantitative properties of akkuş dry bean in different ecological conditions
  1. Tez No: 411371
  2. Yazar: İSMAİL KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİF GEBOLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı lokasyonlarda Akkuş fasulyesi popülasyonlarının verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesidir. Çalışma 2014 yılı Mayıs-Ekim ayları arasında Tokat merkez ilçe, Niksar ilçesi ve Ordu Akkuş ilçesinde yürütülmüştür. Çalışmada Akkuş ilçesinde farklı köylerde yetiştiriciliği yapılan ve genel olarak Akkuş fasulyesi olarak bilinen Külekçili sırık, Külekçili bodur, Ceyhanlı sırık, Ceyhanlı bodur ve Meyvalı sırık popülasyonları kullanılmıştır. Denemede vejetasyon süresi 126,33-148,00 gün arasında değişmiştir. Genotipler arasında vejetasyon süresi farkı istatistiki olarak önemli bulunmamıştır, ancak lokasyonlara göre vejetasyon süreleri önemli olmuştur. Bitki başına düşen bakla sayısı 9,29-20,87 bakla/bitki arasında belirlenmiştir. Bitki başına düşen bakla sayısı genel olarak sırık genotiplerde daha yüksek bulunmuştur. Bakladaki tohum sayıları 3,86 ile 6,52 adet arasında gözlenmiştir. Bakladaki tohum sayısı hem genotiplere hem de lokasyonlara göre önemli olmuştur. Lokasyonların 1000 tohum ağırlığı üzerine etkisi genotiplerden daha fazla olmuştur. Bin tohum ağırlığı 379,53 ile 541,80 g arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the yield and quality of Akkus bean populations in different locations. The experiment was carried out in Tokat central district, Niksar district and Ordu/Akkus district between May-October in 2014. Kulekcili pole bean, Kulekcili dwarf bean, Ceyhanlı pole bean, Ceyhanlı dwarf bean and Meyvalı pole bean populations known Akkus beans and grown different villages of Akkus district were used in the experiment. Vegetation duration was changed between 126.33 to 148.00 days. There was no difference significantly among genotypes, but according to locations, it was affected significantly. The number of pods per plant were determined between 9.29 to 20.87. The number of pods per plant was generally found out higher in pole bean genotypes. The number of seeds per pod was observed between 3.86 and 6.52. It was significantly important both genotypes and locations. 1000 seed weight was affected by locations more than genotypes. Seed weight was changed between 379.53 to 541.80 g.