Farklı lokasyonlarda dikim sıklığı ve budama uygulamalarının patlıcanda verim, kalite ve bitki gelişimine etkisi
Effect of plant density and pruning on yield, quality and plant growth of eggplant in different locations
- Tez No: 411372
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİF GEBOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada faklı sıra üzeri mesafeler, gövde sayısı ve çiçek budamasının Niksar ve Tokat Merkez ilçede patlıcanın verim, kalite ve bitki gelişimine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2014 yılı Mayıs-Kasım ayları arasında yürütülmüştür. Dikim çift sıralı olarak yapılmıştır. Geniş sıra arası 120 cm, dar sıra arası 60 cm olarak alınmıştır. Fideler 50, 60, 70 cm sıra üzeri hesabıyla dikilmiştir. Bitkilerde 1. ve 2. çiçekler budanmıştır. Kontrol bitkilerinde çiçek budaması yapılmamıştır. Bitkiler 2 ve 3 gövdeli olarak terbiye edilmiştir. Kontrol bitkilerinde gövde budaması yapılmamıştır. Denemede sıra üzeri mesafeler azaldıkça verim artmıştır. Çiçek budamasının verim üzerine etkisi önemli olmamıştır. En yüksek verim kontrol bitkilerinden elde edilirken bunu 3 gövdeli bitkiler izlemiştir. Verim ve bitki gelişimi bakımından Tokat merkez ilçede Niksar ilçesine göre daha yüksek değerler elde edilmiştir. Tokat merkez ilçede en yüksek pazarlanabilir verim 50 cm sıra üzeri mesafe, çiçek budaması yapılan ve gövde budaması yapılmayan uygulamada 120,43 ton/ha olurken, Niksar ilçesinde 50 cm sıra üzeri mesafe, çiçek budaması yapılmamış ve 3 gövde üzerinden budanan bitkilerden 100,11 ton/ha olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aim to determine the effects of planting densities, stem numbers and flower pruning on yield, quality and plant growth of eggplant in Tokat central districtand Niksar district. The experiment was conducted between May and November in 2014. Planting was done as double rows. Wide row spacing was 120 cm and narrow row spacing was 60 cm. The seedlings were planted 50, 60, 70 cm in row. The first and second flowers were pruned. The pruning was no done in control plants. The plants were grown as 2 and 3 stems, but control plants were grown naturally. The yield was increased when in row spacing was decreased in the experiment. There was no significant effect of flower pruning on yield. The highest yield was obtained control plants and it was followed by 3 stem plants. According to yield and plant growth, Tokat central district was significantly higher than Niksar district. The highest marketable yield (120.43 tons/ha) was determined 50 cm in row spacing, with flower pruning and stem pruning no done in Tokat central district while it was 100.11 tons/ha 50 cm in row spacing with no flower pruning and 3 stems in Niksar district.