Futures piyasaları
  1. Tez No: 41139
  2. Yazar: İSMAİL GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Future piyasaları, future işlemlerinin yapıldığı piyasalara verilen isimdir. Gelecekte belirlenmiş bir tarihte, belirlenmiş bir fiyattan, belli bir emtianın alım ve satımı ile ilgili yapılan standardize edilmiş anlaşmalara future kontratları »future kontratlarının alınıp satılması işlemine de future işlemi denir. Future kontratlarının iki önemli unsurundan biri »standardize edilmiş bir emtiayı (kal ite, miktar koşul.... vs.) kapsayan standart bir anlaşma olması. İkincisi ise, fiyatının tamamen serbest piyasa koşullarında belirlenen arz ve talebe göre oluşmasıdır. Tezimizin konusu bu future kontratlarının neler olduğu, nasıl fiyatlandırıldıkları, spekülatif amaçla nasıl kullanılıp neler kazanılabileceği ve riskten korunma davranışı ile hareket eden yatırımcılara nasıl yardımcı olduğunu açıklamaktır. Bu açıklamalar yapılırken her future kontrat tıpı için bunlar tek tek ele alınacak spekülasyon amacıyla spekülatörlerin nasıl kâr elde ettikleri örnekler verilerek anlatılacak ve bu piyasaların gelişmesiyle ortaya çıkan yeni piyasa türleri olan Forward and Options piyasalarından farkları tablo halinde verilecektir. Future piyasalarının gelişmesiyle birlikte dünya ticareti daha da kolaylaşmıştır. Yatırımcılar gelecek korkusu olmadan yatırımlarını yapmakta, gelecekteki belirsizlikten dolayı meydana gelebilecek fiyat artış ve azalışlarına karşı kendilerinin koruma al tına alabilmektedirler-. Bu piyasaların diğer katılımcısı olan spe külatörler ise fiyatlardaki değişmeler konusunda tahminlerde bulun makta ve buna göre ileride teslim kaydıyla alım ve satım sözleşmeleri yapmak tadırlar..Eğer tahminlerinde yanılmış iseler zarar etmekte ama yanılmamış iseler bir kazanç elde etmektedirler. Bu kişilerin future piyasalarına olan en Önemli katkıları ise bu piyasadaki likiditeyi sağlamalarıdır. Bu tezin amacı ülkemizde pek tanınmayan bu piyasaları ve sağladığı avantajları gözler önüne sermektir. - vi
Özet (Çeviri)
SUMMARY FUTURES MARKETS Futures contract is a standardized contract, traded on an or ganized exchange, to buy or sell a fixed quantity of a defined cur rency, metals or commodity at a specific price in the future. Posi tions can easily be offset (closed out.) by taking the other side in the open outcry auction. Future market is a place where you can buy or sei 1 futures contract and you can do futures tradings. The two main functions of futures trading being hedging against and speculation on price fluctuations, it follows that futures exchan ges will only be developed for foreign currencies, stock market in dexes »precious metals and commodities which show a considerable deg ree of price variability. Because of these in the future market, metal futures contracts currency futures contracts, financial futures contracts, index futu res contracts, energy futures contract, commodity futures contracts trading. Futures market provides: three essential elements to futures tra ding: a: An efficient central market b: An open market available to many participants c: A market that eliminates certain credit risks- act as the seller to ever buyers and as the buyers to esm-y seller in each futures transaction:, The purpose of this thesis is to give a brief analysis of the functions and organisation of the futures market; to examine some of VI i