Bazı önemli sofralık üzüm çeşitlerinin Sakarya/Taraklı ekolojisine adaptasyonu
Adaptation of some important table grape cultivars to Taraklı (Sakarya) ecological conditions
  1. Tez No: 411409
  2. Yazar: MEHMET ALİ ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM CANGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma, 2013 ve 2014 yıllarında Taraklı İlçesinde (Sakarya) yetiştirilen Michele Palieri, Alphonse Lavallée ve Red Globe üzüm çeşitlerinde adaptasyon kabiliyetleri ve etkili sıcaklık toplamını (EST) belirlemek amacıyla yapılmıştır. Razakı çeşidi kontrol çeşidi olarak denemeye dahil edilmiştir. Omcalarda çift kollu kordon terbiye sistemi uygulanmış, bağ parseli damla sulama yöntemiyle sulanmıştır. Meyve kalitesinin belirlenmesinde; salkım ve tane özellikleri, suda çözünebilir kuru madde, pH, titre edilebilir asitlik, olgunluk indisi özellikleri incelenmiştir. Çeşitlere göre, farklı fenolojik dönemler için EST değerleri gün-derece olarak hesaplanmıştır. Verim, salkım ve tane ağırlığı yönünden en yüksek değerler Red Globe çeşidinden elde edilmiştir. Tüm çeşitler optimum hasat olgunluğuna ulaşmışlardır. Tam çiçeklenmeden hasada kadar geçen süre 97 gün (Razakı) ile 109 gün (Red Globe) arasında değişmiştir. Uyanmadan hasada kadar EST 1478,8 gün-derece (Razakı) ile 1522,4 gün-derece (Red Globe) arasında hesaplanmıştır. Sonuç olarak, bölgede yeni yetiştirilen Michele Palieri, Alphonse Lavallée ve Red Globe çeşitleri bölge için yetiştiricilik konusunda ümitvar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine the adaptation capabilities and effective heat summations (EHS) of Michele Palieri, Alphonse Lavelle and Red Globe grape varieties grown in Taraklı country region (Sakarya) in 2013 and 2014. Razakı grape cultivar has been included in the trial as some sort of control. The vines were trained as double high-cordon trellis systems. The plot was irrigated with drip irrigation. Cluster and berry characteristics, total soluble solid content, juice pH, titratable acidity and maturity index were determined for the assessment of fruit quality. EHS values were calculated as degree-day for different phenological periods. The highest yield, bunch and berry weight values were obtained from Red Globe. All grape cultivars reached the optimum harvesting maturity. Number of days varied from 97 (Razakı) to 109 (Red Globe) for the period from full flowering to harvest time. EHS for budbreak to maturity was determined 1478,8 degree-days in Razakı and 1522,4 degree-days in Red Globe. According to the results, it was determined that Michele Palieri, Alphonse Lavallée and Red Globe were found to be promising for Taraklı county.