Bitkisel boyalarla oyun hamuru hazırlanması
Preparation of play dough vegetable shades
- Tez No: 411411
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada; çeşitli bitkilerin ekstraktları (nar çiçeği, soğan kabuğu, mor reyhan, ıspanak, ceviz yaprağı, kırmızı pancar, kırmızı lahana, zerdeçal, türk kahvesi, civit otu, kırmızı biber) ve bazı bitkilerin tozlarının (civit otu ve türk kahvesi ) direkt boyar madde olarak kullanılması ile bitkisel boyalarla oyun hamuru hazırlanması süreci incelendi. Bu amaçla elde edilen bitki ekstrakları ve bitkisel tozlarla işlenmiş buğday unu çeşitli yardımcı maddelerle birleştirilerek yoğurma metodu kullanılarak farklı yöntemlerle oyun hamurları elde edildi. Elde edilen oyun hamurlarının oda sıcaklığında ve soğuk ortam sıcaklığındaki bozunma süreleri belirlendi. Oyun hamurlarının elastikiyet ve uzama özelliklerinin incelenmesi için tekstür analizi ve glutomatic system analizi yaptırıldı. Hazırlanan oyun hamurlarının, oyun oynama esnasında ve daha sonrasında herhangi bir alerjen durum gösterip göstermediğinin anlaşılması için anaokulu ve kreşte uygulamalı olarak oyun hamurları kullanıldı. Özellikle“ ısıl işlem uygulanmadan yöntemine”göre yapılan oyun hamuru, diğer yöntemlere göre yapılan oyun hamurlarına göre hem renk hem de uzun ömürlülük bakımından üstün gelmiştir. Bitkisel boyalarla oyun hamuru hazırlanması konusunda daha önce hiçbir çalışma yapılmadığı için çalışmamız tamamen orijinal olup bundan sonraki çalışmalara kaynak teşkil edecek özelliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, play dough preparation process with vegetable dyes were investigated by using extracts of various plants (pomegranate flower, onionskin, purple basil, spinach, walnut leaves, red beet, red cabbage, turmeric, Turkish coffee, woad, red pepper) and powders of some plants (woad and Turkish coffee) as direct dye. Play doughs were obtained with obtained plant extract for this purpose and processed wheat flour with powders of plants by using kneading method with combination of various adjuvants. Obtained play doughs' decay times at room and cold ambient temperatures were determined. Texture analysis and glutomatic system analysis were done for the investigation of play doughs' elasticity and elongation features. In kindergarten and nursery prepared play doughs were used as a practical in order to understand whether they show any allergen status during and after play. The play dough obtained from temperature is not method was conquered play doughs obtained from other methods based on their properties of both color and longevity. Because our study is the first study on preparation of play dough with vegetable dye, it is original and a resource for future studies.