Tokat ilindeki hayvansal atıkların biyogaz potansiyelinin belirlenmesi
Determination of biogas potential from animal waste in Tokat province
  1. Tez No: 570185
  2. Yazar: MUSTAFA KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ERGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Fosil kökenli enerji kaynaklarının tükenebilir olması, çevreye olan olumsuz etkileri ve enerji ihtiyacının gün geçtikçe artması mevcut kaynakların daha etkin kullanımı yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarına yönelimi gerekli kılmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri de biyogazdır. Biyogaz üretiminde organik atıkların kullanılıyor olması hem atıkların tarımsal değerlerinin artırılması, hem de atıklardan enerji kazanılması bakımından önemlidir. Biyogaz üretiminde kullanılan organik atıkların başında hayvansal atıklar gelmektedir. Bu çalışmada, Tokat ilinde hayvansal atıklarından elde edilebilecek biyogaz potansiyelinin belirlenmesi ve haritalandırılması amaçlanmıştır. TÜİK'den alınan büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanları sayılarına ait verilere göre, hayvan atıklarından elde edilebilecek biyogaz miktarları hesaplanmıştır. Ayrıca hesaplanan biyogaz miktarlarının enerji eşdeğerleri değerlendirmeye alınmıştır. Tokat ilinde 2018 yılına ait verilerle yapılan çalışmada 310 431 adet büyükbaş, 390190 adet küçükbaş ve 200 640 adet kanatlı hayvan varlığı bulunmaktadır. Hayvansal atıklardan üretilebilecek biyogaz miktarı yaklaşık 49.2 milyon m3/yıl olarak hesaplanmıştır. Tokat ilinde yılda üretilen biyogazın enerji eşdeğeri 1 116 370 GWh, elektriksel değeri ise 124 042 MWh olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Depleting nature of fossil energy sources, their negative impacts on environment, increasing energy demands have led the efficient use of energy sources and the shift to local and renewable energy resources. Biogas is a renewable energy resource. Since organic wastes are used in biogas production, biogas offers a significant way of elimination of wastes and a source of energy. Animal wastes are the primary source of biogas. The objective of this thesis is to determine and map the biogas potential of Tokat province from animal wastes. Biogas potential was calculated based on ovine, bovine and poultry inventory of the province taken from TUIK. Energy equivalents of biogas potential were also calculated. According to 2018 data, there are 310431 cattle, 390190 sheep and 200.640 poultry in Tokat province. The amount of biogas that can be produced from animal wastes was calculated as 49.2 million m3/year. The annual energy equivalent of biogas produced in Tokat province was calculated as 1.116.370 GWh and electrical energy equivalent was calculated as 124042 MWh.