Production of porous PLA-PEG co-polymer tissue scaffolds releasing VEGF165 and BMP-2 sequentially in mandibular bone defects
Mandibular kemik defektlerinde sıralı VEGF165 ve BMP-2 salımı gerçekleştiren gözenekli PLA-PEG kopolimer doku iskelelerinin üretilmesi
  1. Tez No: 411419
  2. Yazar: NUMAN ECZACIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN EĞRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda seçili büyüme faktörlerini farklı hızlarda salınımını sağlamak için PLLA-PEG kopolimerinden üretilmiş doku iskelelerinin kullanılması planlanmaktadır. Bu amaçla halka açılması polimerizasyonu ile kalay oktoat (Sn(Oct)2) varlığında PLA/PEG kopolimer sentezi gerçekleştirilecektir. Polimerizasyon koşulları, elde edilen kopolimerlerden hazırlanan doku iskelelerinin tavşan mandibula defektlerinde kullanımına uygun ve yeterli mekanik güce sahip olacak şekilde optimize edilecektir. Uygun olduğu belirlenen kopolimer seçilerek bu kopolimerden uygun gözenek yapısında 12 x 5 x 3 mm boyutlarında doku iskeleleri tuz parçacıkları ekstraksiyonu ile hazırlanacaktır. Bu amaçla kopolimer çözeltisi belirli boy dağılımına sahip tuz kristalleri ile karıştırılarak bir kalıp içerisinde şekillendirilecektir. Şekillendirilen matris kurutularak içerisindeki tuz parçacıkları su ile ekstrakte edilerek uzaklaştırılacak ve tuz parçacıklarının yerinde gözenekler oluşacaktır. Elde edilen doku iskelelerinin mekanik özellikleri sıkıştırma ve çekme uzama testleri ile belirlenecektir. Hazırlanacak gözenekli doku iskelelerinin farklı hızlarda VEGF ve BMP2 büyüme faktörlerini salması beklenmektedir. Bu amaçla şu şekilde bir sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir; kolajen veya jelatin çözeltisi içerisinde dağıtılan VEGF büyüme faktörü gözenekli doku iskelesi içerisine emdirilmesini müteakip kurutularak gözenek yüzeyinde ince bir tabaka oluşturması sağlanacak, daha sonra glutaraldehit buharı ile çapraz bağlanarak, in vivo çalışmalarda defekte yerleştirildiğinde bu faktörün çok hızlı salınması önlenecektir. BMP2'nin ise membran formunda hazırlanan jelatin matrise yüklenmesi ve bu membranın doku iskelesinin etrafını saracak şekilde kullanılması planlanmaktadır. Böylece periost benzeri bir fonksiyon ile doku iskelesi ile çevre yumuşak doku arasında bir bariyer oluşturması ve in vitro koşullarda optimize edilen salım hızı ile BMP2'yi serbestleştirmesi beklenmektedir. Çalışmanın bir sonraki aşamasında, in vitro performansların belirlenmesi amacıyla üretilen VEGF ve BMP2 yüklü doku iskeleleri SAOS2 osteoblast benzeri hücre hattı ile kültür edilecek ve belirli zaman aralıklarında hücre büyümesi, yapılması ve yayılması taramalı elektron mikroskobu (SEM), floresan mikroskobu vb. ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In our study, we plan to use tissue scaffolds fabricated from PLLA-PEG copolymers in order to ensure different release rates of selective growth factors. For this reason, we will synthetize PLA/PEG copolymers in the presence of stannous octoate (Sn(Oct)2) catalyst using ring-opening polymerization. Conditions of polymerization will be optimized so as to fabricate tissue scaffolds with proper , and adequate mechanical strength for utilization in the repair of mandibular defects of rabbits. After selection of the appropriate copolymer, tissue scaffolds having suitable pores with dimensions of 12 x 5 x 3 mm will be prepared by salt- extraction process. To that end, copolymer solution will be mixed up with salt particles with a certain particle-size distribution, and molded in blocks. Molded matrices will be desiccated, and salt particles within them will be removed by water- extraction method leaving a porous matrix in place of salt particles. Mechanical characteristics of the tissue scaffolds obtained will be determined by compressive shrinkage, tensile strain and elongation tests. the need for secondary donor site, and graft material have been investigated. Porous tissue scaffolds to be prepared will be anticipated to release VEGF, and BMP2 growth factors with different release rates. Therefore, the following system design was developed. VEGF growth factor suspended within collagen or gelatin solution will be absorbed in the porous tissue scaffold. Then VEGF growth factor will be desiccated so as to form a thin layer on the porous surface, and it will be cross-linked with gaseous glutaraldehyde in order to prevent extremely rapid release of this factor when implanted in the defective areas in in vivo experiments. As for BMP2, loading of this factor in membraneous gelatin matrix prepared, and usage of this membrane as a wrapping material around tissue scaffold are planned. Thus, this membrane is expected to function as a periosteum forming a barrier between tissue scaffold, and surrounding soft tissue. This procedure is expected to free BMP2 with a release rate optimized under in vitro conditions In the next phase of the study, VEGF, and BMP2 loaded tissue scaffolds will be cultivated with a cell line similar to that of SAOS2 osteoblasts in order to determine their in vitro performances, and at certain time intervals cell formation, growth, and diffusion will be observed under scanning electron (SEM), and fluorescein microscope.